Liga 2

FC Argeș - CS Mioveni a închis etapa #2 din Liga 2 » Toate rezultatele + clasamentul

FC Argeș - CS Mioveni închide etapa #2 din Liga 2 FOTO: argesfc.ro

Articol de David Marinescu  —  luni, 14 august 2023

FC Argeș și CS Mioveni au remizat, scor 0-0, în ultimul meci al etapei a doua din Liga 2. Toate rezultatele și clasamentul, mai jos.

• Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public.

FINAL. FC Argeș - CS Mioveni 0-0

Derby-ul județului s-a mutat în Liga 2 în acest sezon, iar nivelul partidei a fost unul slab, de eșalon secund. Meciul a fost sărac în ocazii, iar ritmul foarte lent. Singurele ocazii mari au venit din întâmplare. Primul care a fost aproape de gol a fost Rusu, atacantul de la Argeș care a venit chiar de la CS Mioveni.

El a reluat cu capul alături, din apropiere, în ceea ce a reprezentat cea mai mare șansă de gol din prima repriză. CS Mioveni a răspuns în repriza secundă, prin fundașul dreapta Gogor, care l-a pus la încercare pe Straton cu un șut de la distanță. Și Argeș a fost periculoasă de la distanță, însă torpila lui Bertrand a nimerit bara.

Cele două echipe, cu speranțe la promovare, au câte două puncte după primele două meciuri. Mioveni a remizat cu Buzău în prima etapă, 0-0, iar FC Argeș a făcut un rezultat nul cu Viitorul Tg. Jiu.

FC Argeș - CS Mioveni, echipe de start:

FC ARGEȘ: Straton - Rădescu, Turda, Tudose, Rizzi - Răuță, Balgiu - Angelov, Zătreanu, Bertrand - Rusu
REZERVE: Bucur, Haită, Tofan, Bujor, Buhăcianu, Panait, Balaur, Dulcea, Mihalic
ANTRENOR: Alexandru Pelici

CS MIOVENI: Croitoru - Gogor, Garutti, Burnea, Toma - Cărăus, Șerbănică, Căprescu, Gutea, Herea, Blănaru
REZERVE: Sima, Ignat, Șerban, Trașcu, Coșereanu, M. Costea, Bolohan, Tincău, Duțan
ANTRENOR: Constantin Schumacher

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Robu Ovidiu (Chitila) / A1: Turcu George (Bucureşti), A2: Dobre Vasilicā Viorel (Bucureşti)

Ceahlăul - CSM Reșița 4-0 » Show la Piatra Neamț! Patrick Petre, printre marcatori

Ceahlăul Piatra Neamț a învins-o pe CSM Reșița în penultimul meci al etapei secunde din Liga 2, scor 4-0. FC Argeș - CS Mioveni, luni, de la 17:30, va încheia runda.

Învinsă în prima rundă a sezonului, 1-2 cu Corvinul Hunedoara, Ceahlăul s-a revanșat astăzi, în fața propriilor fani.

Cu un public destul de numeros, nemțenii au sufocat-o pe CSM Reșița, echipă care va avea un singur obiectiv în acest sezon, evitarea retrogradării.

Pedro De Sousa a deschis scorul în minutul 20, Savu a majorat diferența 6 minute mai târziu. Tot două goluri s-au înscris și în repriza secundă, cu Neicuțescu (minutul 60) și Patrick Petre ('76) marcatori.

FINAL » Ceahlăul - CSM Reșița 4-0

Echipele de start la Ceahlăul - CSM Reșița:

• CEAHLĂUL (4-2-3-1): Krell - Bacalu, Jalba, Vișinar (cpt.), De Sousa - Joao, Onisa - Savu, Neicuțescu, Llullaku - Ciobanu
  • CSM REȘIȚA (4-1-4-1): Contra - Szijj, Răuță, Sabău, Rimovecz - Popescu - Gomboș, Cristea, Dolghi, Drăghiceanu - Rus

Opt meciuri de Liga 2 s-au jucat sâmbătă

Csikszereda a făcut scorul zilei de sâmbătă, 3-0 cu Progresul Spartac, care a aflat abia recent că are drept de a juca în Liga 2, în locul lui FC Brașov. CSC Șelimbăr a obținut a doua victorie din acest sezon, 2-0 cu Unirea Dej, și e lider în clasament.

CSA Steaua, exilată la Mioveni, a ratat pe final victoria cu Metaloglobus. A condus cu 1-0, după golul lui Sierra (21), dar a fost egalată pe final, de Huiban (78), care a marcat dintr-un penalty contestat de gazde. Huiban nu s-a bucurat. Motivul? A jucat la CSA Steaua până în iulie 2022.

Finalul meciului a fost unul tensionat. După fluierul de final, antrenorul Daniel Oprița și jucătorii săi s-au dus la arbitru pentru a-i reproșa unele decizii. Iar Vârtej a fost avertizat cu galben de „central”. Ulterior, jucătorii și staff-ul de la CSA Steaua au fost îndepărtați, iar conflictul s-a calmat.

+15 Foto
Capturi FRF TV

În timp ce „militarii” protestau, cei de la Metaloglobus sărbătoreau egalul obținut.

Fază controversată pe final în CSM Slatina - Chindia

În minutul 84, al meciului CSM Slatina - Chindia, gazdele a cerut un penalty, după un contact în careul între Abel Stan și Cornel Dinu, fundașul târgoviștenilor. Arbitrul a lăsat jocul să continue, spre nemulțumirea jucătorilor de la CSM Slatina, care au protestat vehement.

FINAL » CSA Steaua - Metaloglobus 1-1

CSA Steaua: Frânculescu – Matfei, Beța, Vîrtej, Dobrescu – Mancuso, Sierra, Boiciuc, Buziuc – Chunchukov, Chipirliu

Metaloglobus: Avram – Zakir, Issah, Caramalău, Sava – Gheorghe, Honciu, Chatziterzoglou, Liș – Huiban, Marica

Fanii CSA Steaua la Mioveni

FINAL » CSM Slatina - Chindia 0-0

• Live + Statistici
  • Partida a început la 12:15, cu o întârziere de 15 minute, din cauza unor probleme legate de alimentarea cu energie electrică

CSM Slatina: Dincă – Mondragon, C. Toma. D. Toma Sălcianu – Radu, Matei, Doman, Marin – Ciocâlteu, V. Alexandru

Chindia: Răilean – Gîț, Plămadă, Marc, Dinu, Plămadă, Prejmerean – Boțogan, Matiș, Manolache – Golofca, Moldoveanu

CSM Slatina - Chindia

FINAL » Chiajna - CSM Alexandria 0-1

Chiajna: Oncescu – L. Corbu, Tamaș, Ispas, Fl. Achim – Ad. Popa, Pires, Codrea, Burcea – Tucaliuc, Ad. Bălan

CSM Alexandru: Cristică – Nicola, Cană, Costea, Simion – Costea, Horșia, Sîrbu, Nițescu – Jerdea, Vl. Georgescu

La Chiajna, s-au depășit minutele de prelungire acordate, iar puținii fani ai oaspeților prezenți în tribune au protestat strigând „Hoții, hoții!” la adresa arbitrilor.

Inițial au fost acordate 8 minute, dar s-a ajuns la 12. Observatorul partidei a motivat că s-a oprit cronometrul în momentele în care s-a tras de timp.

FINAL » Șelimbăr - Unirea Dej 2-0

CSC Șelimbăr: Roșca – Natea, Mitrea, Crișan, Palmeș – Panos, Călin, Monea, Rotund – Schieb, Năstăsie

Unirea Dej: Chindriș – Zamfirescu, Pop, Chira, Negrea- Cătinean, Stancovici – Blaj, Pop, Piftor – Fulga

FINAL » Gloria Buzău - CS Tunari 2-1

Gloria Buzău: Greab – Pîrvulescu, Patapis, Dobrosavlevici, Ferrareso – Șerban, Gerogiev, Tănase- Golan – Pervan, C. Dumitru

CS Tunari: Isvoranu – Gheorghe, Fustar, Stoian L. Florică – Plumbuitu, Busrea Mitrică, Mihăescu – Despa, Lambru

FINAL » Unirea Slobozia - Viitorul Tg. Jiu 1-1

Unirea Slobozia: Rusu – Dinu, Toma, Aioanei, Pospelov – Vlăsceanu, Șt. Pacionel, Zukanovic, Bîrnoi – Coadă, Aflana

Viitorul Pandurii Tg. Jiu: Geantă – Jozic, Savu, Mrsulja, Godja – Acolatse, Brînzan, Tiihonen – Dănescu, Vulpe, Andreaș

FINAL » Dumbrăvița - Corvinul 0-0

CSC Dumbrăvița: Trifon – Gîsă, Țieredeanu, Zurbagiu, Gladun, Paulevici, Salhi Olaru, Cibi, Martino, Plokhtoniuk

Corvinul: Roman – Manolache, Lică, Pop, Velisar – Antonov, Neacșa, Hrezdac, Pîrvulescu – Lupu, Coman

FINAL » Csikszereda - Progresul Spartac 3-0

Cszikszereda: Becze – Gergely, Nagy, Kelemn, Apro – Andrezly, Veres, Pinter, Kovacs- Jebari, Makrai

Progresul Spartac: Soare - Leafu, Dițu, Grigore, Dumitru, Purice, Ohaci, Tong, Andrei, Petcu, Fîrțînescu