No Kylian and Neymar, no party » PSG a remizat cu Lorient în prima etapă din Ligue 1

Campioana Franței, PSG, a remizat pe teren propriu cu Lorient, scor 0-0, în prima etapă din noul sezon de Ligue 1.

Articol de Vlad Roșu  —  Sunday, 13 August 2023

PSG, remiză pe teren propriu cu Lorient în Ligue 1

Cu o garnitură din care lipseau starturile echipei, Kylian Mbappe și Neymar, fotbaliști care nu mai fac parte din planurile lui PSG, parizienii au trimis în teren un prim „11” în care se regăseau mai mulți jucători în această vară.

Goncalo Ramos, atacantul împrumutat de la Benfica, a ratat prima ocazie a meciului. Portughezul a trimis, în minutul 8, din voleu spre poarta adversă, dar Mvogo a respins confortabil.

Oaspeții au fost cât pe ce să deschidă scorul în minutul 42. Șutul lui Abergel a lovit însă bara din dreapta a porții lui Donnarumma

PSG a forțat marcarea golului secund în partea a doua a meciului, însă fără rezultat. Trupa pregătită de Luis Enrique începe astfel ezitant noua stagiune de Ligue 1, cu o remiză în fața lui Lorient. PSG ocupă locul 4 în clasament. Lider e Marseille, cu 3 puncte.

Final: PSG – Lorient 0-0

PSG – Lorient, echipele de start

PSG: DonnarummaHakimi, D. Pereira, Skriniar, L. Hernandez - Zaire Emery, Ugarte, Vitinha - Asensio, G. Ramos, Lee
Rezerve: Navas, Tenas - Ekitike, Gharbi, Kurzawa, Marquinhos, Ndour, F. Ruiz, Soler
Antrenor: Luis Enrique

Lorient Mvogo – J. Laporte, Talbi, Le Goff - Kalulu, Meite, Makengo, Le Bris - Faivre, Abergel - Dieng
Rezerve: Mannone - Innocent, I. Kone, Kroupi, F. Mendy, Pagis, Ponceau, D. Sylla, Yongwa
Antrenor: Regis Le Bris

Stadion: Parc des Princes
Arbitru: Bastien Dechepy