Spectacol lângă excavatoare în prima ligă » Imagini inedite dintr-un meci cu 6 goluri

+10 Foto

Articol de Adrian Jitea  —  duminică, 13 august 2023

Duelul dintre Clermont și AS Monaco, scor 2-4, din prima rundă a noului sezon de Ligue 1, s-a jucat într-un decor inedit.

Stadionul „Gabriel Montpied”, casa celor de la Clermont, a fost inaugurat în anul 1995 și avea o capacitate de 10.800 de locuri. Un proiect de extindere este în desfășurare. La finalul primei faze, una începută în această vară, arena va putea găzdui 16.200 de persoane.

FOTO. Fotbalul dintre excavatoare în Ligue 1

Cum lucrările sunt în plină desfășurare, meciul cu AS Monaco s-a jucat într-un decor unic. O tribună lipsește, iar șantierul este plin de materiale de construcții și de excavatoare. Asta au putut vedea telespectatorii pe durata celor 90 de minute.

Mai încurcate de actuala situație au părut gazdele. Clermont a deschis rapid scorul, în minutul 7, prin Wieteska, dar a fost întoarsă de reușitele lui Vanderson, Akliouche și de „dubla” lui Ben Yedder. Meciul este în desfășurare.

FINAL. Clermont - AS Monaco 2-4