Stranieri

Mutu, încă un pas greșit în Azerbaidjan! N-a bătut nici penultima clasată de anul trecut

Neftchi Baku, formația antrenată de Adrian Mutu, a remizat cu Sabail, scor 1-1, în runda secundă a primei ligi din Azerbaidjan.

Articol de David Marinescu  —  Monday, 14 August 2023

Adrian Mutu a început campionatul cu un eșec surprinzător pe terenul lui Kapaz, scor 0-1. Neftchi a vrut șansa revanșei în fața fanilor astăzi. Adversara părea una la îndemână, Sabail, penultima clasată în campionatul precedent.

Cu Laurențiu Reghecampf pe bancă, formația din Baku obținea trei victorii clare contra lui Sabail, 3-0, 3-1 și 2-0.

Adrian Mutu, încă un pas greșit în Azerbaidjan

Astăzi, Neftchi a primit o lovitură grea în minutul 34. Portughezul Nuno Pedro a deschis scorul, apoi a urmat o cursă de urmărire. Egalarea a venit târziu, prin penalty-ul transformat de Kenny Saief în minutul 81.

În formația lui Mutu, Mark Tamas și Yuri Matias, fundașii centrali aduși din Superligă, au fost titulari.

Pentru Neftchi urmează încă un test complicat. Joi, de la ora 20:00, dispută returul cu Beșiktaș, din turul III preliminar al Conference League. Turcii s-au impus cu 3-1 în prima fază.

FINAL. Neftchi Baku - Sabail 1-1

• Au marcat: Saief 81 (pen.) / Nuno Pedro 34