Stranieri

Andrei Burcă, gol în prima etapă din Arabia Saudită » Ce au făcut Tănase și Toșca + debut amânat pentru Tătărușanu

Articol de Adrian Jitea  —  Tuesday, 15 August 2023

Andrei Burcă (30 de ani) a marcat golul lui Al Akhdoud din deplasarea cu Al Shabab, scor 1-1, în prima rundă a noului sezon din Arabia Saudită.

Cel mai tare sezon din istoria fotbalului saudit a început. Andrei Burcă și Florin Tănase au fost titulari la nou-promovata Al Akhdoud și au scos un punct pe terenul lui Al Shabab, fosta formație a lui Marius Șumudică.

Fundașul central transferat de la CFR Cluj a deschis scorul în minutul 41, dintr-o lovitură de pedeapsă. Al Shabab a egalat în minutul 66, prin Abdou. Burcă a fost integralist, Tănase a evoluat 74 de minute.

Ciprian Tătărușanu încă nu a debutat

Abha, fără Ciprian Tătărușanu în lot, nu a avut nicio șansă starurilor de la Al Hilal. Brazilianul Malcom, adus de la Zenit, a marcat un hattrick în victoria 3-1.

Informația că Tătărușanu s-a înțeles cu Abha a fost oferită în exclusivitate de GSP luni, iar, din sursele Gazetei, el va primi un 1,8 milioane de euro pe doi ani de la saudiți.

Duminică, Alin Toșca a fost integralist în victoria obținută de formația lui, Al Riyadh, 1-0 în fața lui Al Wehda.