Conference League

HJK Helsinki - Qarabag 1-2 » Farul și-a aflat adversara din play-off-ul Conference League

Articol de Sergiu Alexandru  —  joi, 17 august 2023

După 2-1 în tur, Qarabag FK s-a impus și în returul din Finlanda. Astfel, HJK Helsinki este eliminată din turul 3 al Europa League și va fi adversara Farului în play-off-ul Conference League.

• Meciurile din play-off-ul actualului sezon se vor disputa pe 24 și 31 august, în vreme ce faza grupelor va debuta pe 21 septembrie și se va încheia pe 14 decembrie.
  • Farul va juca din nou prima manșă pe teren propriu

HJK au început tare meciul. Finlandezii au deschis scorul în minutul 10, prin Hostikka, și a egalat scorul la general. Dar totul s-a năruit în doar două minute pentru HJK Helsinki.

În minutul 16, finlandezii au rămas în 10 oameni, după ce atacantul Kevin Kouassivi-Benissan a văzut al doilea cartonaș galben. El primise primul avertisment în minutul 14

Qarabag a reușit egalarea în minutul 45+3, după ce Bayramov a marcat din penalty. În repriza a doua, azerii au rezolvat soarta calificării, după ce Benzia a făcut 2-1, în minutul 56.

Până la final, azerii s-au mulțumit cu păstrarea scorului, în timp ce finlandezii nu au avut forța să mai marcheze.

Cine e HJK Helsinki

• HJK Helsinki e campioana din sezonul trecut al Finlandei. În prezent se află în plin campionat. E pe locul  2, cu 37 de puncte în 19 meciuri, fiind depășită de KuPS (38)