West Ham a surclasat-o pe Chelsea în derby-ul londonez » „Ciocănarii” au marcat și în inferioritate

+5 Foto
West Ham - Chelsea/ foto Imago Images

Articol de Adrian Duţă  —  Sunday, 20 August 2023

West Ham a câștigat clar derby-ul cu Chelsea, scor 3-1, în etapa a doua din Premier League.

West Ham a început tare derby-ul londonez și a deschis scorul din minutul 7. Aguerd a trimis în plasă cu capul, după un corner executat perfect de Ward-Prowse. Doar două minute mai târziu, Chelsea obținea penalty, prin Nicolas Jackson, care a fost faultat de Fabianski.

„Ciocănarii” au avut noroc, după verificarea VAR s-a constatat că atacantul lui Chelsea era în ofsaid înainte să ajungă la minge.

West Ham nu a mai scăpat în minutul 58, când Chukwuemeka a egalat pentru Chelsea cu un șut năpraznic la colțul lung, din careu. West Ham a răspuns prin Lucas Paqueta, însă brazlilianul a nimerit doar bara cu un șut tare la colțul lung.

+5 Foto
West Ham - Chelsea/ foto: Imago Images

West Ham, victorie clară cu Chelsea

A urmat rândul lui Chelsea să treacă pe lângă gol. Elevii lui Pochettino au primit penalty, Enzo Fernandez a luat mingea și a tras tare, în dreapta portarului. Areola a ghicit colțul și a reușit să respingă în lateral.

La 8 minute de la reluarea jocului, Antonio i-a readus pe „ciocănari” în avantaj, cu un șut plasat perfect în plasa laterală, la colțul lung, de la aproximativ 16 metri.

West Ham a jucat ultimele 25 de minute în 10, după ce Aguerd a fost eliminat. Stoperul a văzut al doilea cartonaș galben după un fault dur asupra lui Nicolas Jackson.

Cu toate acestea, elevii lui Moyes au mai punctat o dată, în prelungiri, prin Paqueta, care a transformat un penalty. Chelsea a rămas cu un punct, în timp ce West Ham a ajuns la cota 4.

West Ham - Chelsea, echipe de start

West Ham: Areola - Coufal, Zouma, Aguerd, Emrson - Soucek, Ward-Prowse - Bowen, Paqueta, Benrahma - Antonio
Rezerve: Fabianski, Johnson, Cresswel, Fornals, Cornet, Ings, Alvarez, Ogbonna, Mubama
Antrenor: David Moyes

Chelsea: R. Sanchez - Disasi, T. Silva, Colwill - M. Gusto, E. Fernandez, Gallagher, Chukwuemeka, Chilwell - Sterling, N. Jackson
Rezerve: Bergstrom, Humphreys, Cucurella, Maatsen, Caicedo, Ugochukwu, Mudryk, Madueke, Burstow
Antrenor: Mauricio Pochettino

Stadion: London Stadium
Arbitru: John Brooks

UPDATE ora 17:00. Jucătorii lui Chelsea au intrat pe London Stadium

UPDATE ora 16:00. Vestiarul lui West Ham, îaninte de meci

West Ham și Chelsea, în căutarea primei victorii în acest sezon

Chelsea a început tare sezonul, cu derby acasă împotriva lui Liverpool. Jucătorii luiPochettino au avut o prestație solidă, în ciuda schimbării masive de lot în această vară, însă au scos doar o remiză, 1-1.

West Ham a început to în deplasare sezonul de Premier League. „Ciocănarii” au remizat pe terenul lui Bournemouth, scor 1-1