Liga Campionilor

Racovițan, ghinionistul serii în play-off-ul Ligii Campionilor » Sorescu a jucat și el, Ianis Hagi doar în tribune

Racovițan, cu numărul 25 / FOTO: Imago

Articol de Adrian Jitea  —  marţi, 22 august 2023

Primele trei partide din play-off-ul Ligii Campionilor s-au jucat marți. România a fost reprezentată de Bogdan Racovițan și Deian Sorescu, ambii pe teren în eșecul suferit de Rakow, 0-1 cu FC Copenhaga. Ianis Hagi nu a prins lista pentru Rangers - PSV, scor 2-2.

• Partidele retur sunt programate miercuri, 30 august, de la ora 22:00.

• A marcat: Racovițan 9 (autogol)
  • Click AICI pentru statistici
  • Televizat pe Prima Sport 2, Orange Sport 2 și Digi Sport 2
  • Racovițan e titular la gazde, Sorescu a fost introdus în minutul 23

O ploaie torențială s-a abătut asupra orașului Sosnowiec, locul unde Rakow a fost nevoită să se mute pentru play-off-ul Ligii.

Vremea a influențat decisiv soarta partidei. În minutul 9, Larsson a centrat din interiorul careului lui Rakow, lateral stânga. Racovițan l-a întâmpinat, mingea l-a lovit în piept și l-a păcălit pe Kovacevic. Gazonul ud a deviat mingea în așa fel încât portarul polonezilor n-a mai putut interveni.

Momentul în care Racovițan deviază mingea în propria poartă / FOTO: Captură TV @Digi Sport 1

La gazde a fost introdus în minutul 23 și Deian Sorescu.

Rakow: V. Kovacevic - Racovițan, A. Kovacevic, Rundic - F. Tudor, Papanikolaou, Berggren, Silva - Kochergin, Piasescki, Cebula
Antrenor: Dawid Szwarga

FC Copenhaga: Grabara - Jelert, Vavro; Diks, Meling - Claesson, Falk, Goncalves - Bardghji, Larsson, Elyounoussi
Antrenor: Jacob Neestrup

Cu Ianis Hagi doar în tribune, printre cei 47.537 spectatori prezenți pe Ibrox, Rangers a avut o idee clară de joc. A cedat posesia și a lovit tăios pe contre.

Strategia lui Michael Beale a funcționat în prima repriză. Chiar înaintea pauzei, Abdallah Sima deschidea scorul.

Partea secundă a fost mult mai atractivă. Sangare a egalat după o oră de joc, Matondo i-a adus din nou pe scoțieni în avantaj în minutul 78, gol urmat de o replică instantă a lui Luuk de Jong.

Rangers: Butland - Tavernier, Goldson, Souttar, Barisic - Charcopa, Jack, Raskin - Cantwell - Sima, Dessers
Antrenor: Michael Beale

PSV: Benitez - Teze, Ramalho, Boscagli, Dest - Veerman, Sangare, Saibari - Bakayoko, De Jong, Lang
Antrenor: Peter Bosz

Antwerp, campioana Belgiei, a început perfect disputa cu AEK Atena, reprezentanta Greciei. Vincent Janssen a deschis scorul în minutul 16, reușita suficientă pentru victorie. Repriza secundă a fost una tensionată, soldată și cu o eliminare în tabăra gazdelor, cea a lui Bataille, în minutul 51.

Antwerp: Butez - Bataille, Alderweireld, Coulibaly, De Laet - Keita, Ekkelenkamp, Vermeeren - Ondrejka, Janssen, Balikwisha
Antrenor: Mark van Bommel

AEK: Athanasiadis - Sidibe, Vida, Moukoudi, Hajsafi - Pineda, Szymanski - Amrabat, Zuber, Gacinovic - Garcia
Antrenor: Matias Almeyda