Conference League

Dragoș Nedelcu, dat pe spate de prestația unui coechipier: „Calitatea lui a făcut diferența!”

+5 Foto
Farul Constanța a învins-o pe HFK Helsinki, scor 2-1, în prima manșă a play-off-ului Conference League. Dragoș Nedelcu (26 de ani), mijlocașul campioanei României, crede că geniul lui Constantin Budescu a făcut diferența.

Articol de Andrei Crăiţoiu  —  joi, 24 august 2023

Constantin Budescu a pasat decisiv la ambele reușite ale Farului și l-a impresionat pe Dragoș Nedelcu.

Dragoș Nedelcu, după Farul - HJK Helsinki

„A fost un meci greu, am întâlnit o echipă bună, campioana Finlandei. Am luat o mică opțiune pentru faza grupelor, dar avem multe de analizat pentru meciul retur. Cred că i-am dominat fizic dacă s-a schimbat jocul din minutul 60. Pregătirea fizică a făcut diferența.

Am reușit să stăm mai mult în jumătatea lor de teren, calitatea lui Budescu a făcut diferența. A fost un meci strâns în prima repriză, dar nu au avut ei vreo ocazie foarte mare.

Ar însemna foarte mult să avem două echipe în grupele Conference League, ar crește nivelul campionatului intern.

Ne dorim foarte tare să redevenim cei de sezonul trecut, să ne omogenizăm. Ăsta e cel mai greu lucru, sunt mulți jucători noi. Din păcate, Denis Alibec a plecat. Știu că a făcut acest pas pentru binele lui”, a spus Dragoș Nedelcu.