Manchester United a întors-o pe Nottingham după un început catastrofal

+13 Foto
Manchester United a învins-o pe Nottingham Forest, scor 3-2, în etapa #3 din Premier League.

Articol de Alexandru Barbu  —  Saturday, 26 August 2023

Meciul de pe Old Trafford a avut un debut uluitor, United era condusă cu 0-2 după primele 5 minute! Au lovit Taiwo Awoniyi ('2), singur cu Onana, și Willy Boly ('4), în urma unei faze fixe.

În continuare, Nottingham a încercat să se baricadeze în defensivă, dar nu i-a ieșit. Manchester a venit peste trupa lui Steven Cooper și a marcat repede.

Manchester United a revenit de la 0-2 cu Nottingham

În minutul 17, Eriksen a primit în interiorul careului de la Rashford și a redus din ecart.

Nottingham nu a mai contat în joc, elevii lui Ten Hag au continuat să preseze și au egalat în startul reprizei secunde: Casemiro a închis un triunghi la care au mai colaborat Rashford și Bruno Fernandes ('52).

Dărâmați psihic, oaspeții au mai primit o lovitură în minutul 67, când Joe Worrall a fost eliminat.

În superioritate numerică, Manchester United a reușit să tranșeze partida, penalty obținut de Rashford și transformat de Bruno Fernandes ('76).

FINAL. Manchester United - Nottingham Forest 3-2

Manchester United - Nottingham Forest. Echipele de start:

Manchester United: Onana - Wan Bissaka, Varane, Martinez, Dalot - Casemiro, Eriksen - Antony, Fernandes, Rashford - Martial
REZERVE: Henderson, Fernandez, Garnacho, Gore, Lindelof, Maguire, McTominay, Pellistri, Sancho
ANTRENOR: Erik Ten Hag

Nottingham Forest: Turner - Boly, Worrall, McKenna - Aurier, Danilo, Yates, Aina - Johnson, Gibbs-White - Awoniyi
REZERVE: Horvath, Elanga, Freuler, Hwang Ui-Jo, Kouyate, Montiel, Niakhate, Williams, Wood Ch.
ANTRENOR: Steve Cooper

Stadion: Old Trafford