S-a terminat play-off-ul Champions League » Rangers a fost umilită de PSV, Sorescu și Racovițan au fost eliminați de Copenhaga + toate echipele calificate și cum arată urnele

+12 Foto

Articol de Adrian Duţă  —  miercuri, 30 august 2023

PSV, Copenhaga și Antwerp sunt ultimele 3 echipe calificate în grupele Champions League.

În play-off, PSV a trecut de Rangers, 7-3 la general, Copenhaga a eliminat-o pe Rakow, echipa românilor Sorescu și Racovițan, cu 2-1, iar Antwerp a trecut de AEK Atena, 3-1 la general.

• În tur, Copenhaga a câștigat cu 1-0
  • La Rakow sunt legitimați românii Racovițan și Sorescu. Meciul a fost condus de Istvan Kovacs.

Rakow a început cu Sorescu titular și cu Racovițan pe bancă și a sperat până în ultimul minut al prelungirilor. Deși Copenhaga a fost mai bună și a deschis scorul, Rakow a egalat surprinzător pe final și a dinamitat prelungirile. Cu cei doi români în teren, campioana Poloniei a încercat să ducă meciul în prelungiri și a fost eliminată la limită.

PSV - Rangers 5-1

• Au marcat: Saibari 35, 53, L. de Jong 66, Veerman 78, Goldson 81-aug / Tavernier 64
  • În tur, rezultatul a fost 2-2

Rangers nu a avut nicio șansă la retur. Scoțienii au sperat doar două minute, după ce au marcat golul de 1-2 și mai aveau nevoie de o reușită pentru a egala la general. Doar că Luuk de Jong a marcat repede pentru 3-1, iar olandezii s-au dezlănțuit apoi. Veerman a făcut 4-1, iar Goldson și-a dat autogol.

+12 Foto
PSV - Rangers/ foto Imago Images

AEK - Antwerp 1-2

• Au marcat: Araujo 90 / Kerk 73, Balikwisha 90+5
  • În tur, Antwerp a câștigat cu 1-0

AEK a dinamitat finalul cu un gol în minutul 90 și mai avea nevoie de o reușită pentru a trimite meciul în prelungiri. Doar că Antwerp, campioana Belgiei, a punctat în minutul 90+5 și a tranșat calificarea în grupe.