Porumboiu, scandalizat de greșeala de arbitraj din meciul lui Manchester City: „Ce pretenții să am atunci de la arbitrii noștri?”

+9 Foto
Fostul arbitru internațional Adrian Porumboiu (72 de ani) s-a arătat siderat de faptul că arbitrii meciului dintre Manchester City și Fulham au decis să valideze golul secund al „cetățenilor”, marcat chiar înainte de pauză.

Articol de Dan Udrea, Vlad Roșu  —  sâmbătă, 02 septembrie 2023

Campioana Angliei a marcat golul de 2-1 în minutul 45+5, prin fundașul stânga olandez Nathan Ake. Phil Foden a centrat din corner, iar batavul a reluat cu capul, de la 11 metri.

Doar că golul ar fi trebuit anulat. Manuel Akanji, stoperul trupei de pe Etihad, se afla pe traiectoria balonului și într-o poziție evidentă de ofsaid.

+9 Foto

„Centralul” Michael Oliver s-a consultat cu colegii din camera VAR, iar după 3 minute de deliberare acesta a decis să valideze reușita. Decizia l-a scandalizat pe Adrian Porumboiu.

Fostul patron al lui FC Vaslui a spus că nu are nicio pretenție la arbitrii români atât timp cât în cel mai puternic campionat al lumii se comit asemenea erori.

Adrian Porumboiu, scandalizat de decizia arbitrilor de a valida golul secund al lui Manchester City

„De astăzi, nu o să mă mai iau de niciun arbitru român, după ce am văzut ce s-a întâmplat la City - Fulham.

Este scandalos să nu fie anulat golul la o fază la care este 1000% ofsaid, nu 100%. Sunt uluit, așa ceva n-am văzut în viața mea.

Dacă în cel mai valoros și competitiv campionat din lume se întâmplă o asemenea nenorocire, atunci ce pretenții să am de la arbitrii noștri?”, a declarat Adrian Porumboiu, pentru GSP.