Volei

Când se joacă România - Franța, meci pentru istoria voleiului românesc » Anunțul Federației

România - Franța, în sferturile de finală ale Campionatului European de Volei, se joacă luni, 11 septembrie, de la ora 21:00, a anunțat Federația de Volei/ foto: CEV

Articol de Adrian Duţă  —  Sunday, 10 September 2023

România - Franța, în sferturile de finală ale Campionatului European de Volei masculin, se joacă luni, 11 septembrie, de la ora 21:00, a anunțat Federația de Volei.

Meciul care ne poate duce în semifinale va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe TVR 1.

România poate ajunge în semifinale după 46 de ani

România a avut un parcurs senzațional la Campionatul European din Bulgaria. În ultimul meci din grupă, „tricolorii” au învins chiar Franța, adversara din sferturi.

Echipa națională i-a administrat campioanei olimpice singura înfrângere la această ediție a competiției, scor 3-1 (25-23, 16-25, 25-18, 25-21).

Acum, cele două se întâlnesc din nou, obiectivul fiind calificarea în semifinale. Pentru România ar fi o victorie istorică. Echipa națională nu s-a mai calificat în penultimul act la EURO de 46 de ani, din 1977, când obținea de altfel și ultima medalie, cea de bronz.

Naţionala masculină a României are în palmares cinci medalii (1 aur - 1963, 2 argint – 1955, 1958, 2 bronz – 1971, 1977).