Fotbal   •   Nationala   •   9 ZILE MAI SÎNT PÎNĂ LA EURO

“Schimbăm!”

Articol de Radu Oprişan   —  joi, 29 mai 2008

Piţurcă anunţă minimum două modificări în echipă, de la un meci la altul.

Selecţionerul pregăteşte me­ciu­rile de la Euro avînd în ve­de­re rezistenţa la efort a fot­baliştilor: “Sînt cîţiva care nu pot evolua în două jocuri în decurs de patru zile. Doi dintre ei sînt Rădoi şi Chivu, afectaţi de problemele me­di­cale pe care le-au resimţit se­zo­nul trecut. De aceea, voi face măcar două schimbări în echipă de la o partidă la alta!”.



Oboseala şi pro­gra­mul separat pe care l-a avut Adrian Mutu sînt alte griji ale lui Victor Piţurcă. “Testele fizice care s-au făcut în Antalya arătau rău! E­xa­minarea de-acum e OK. Pentru Adi a fost mai greu, deoarece el a fost în SUA, unde i-a născut soţia, şi i-a fost mai greu după aceea să se re­adapteze la fusul orar. Practic a­bia de-acum încolo intră în nor­mal!”, a spus Piţurcă aseară la B1 TV.



Mutu şi Lobonţ au intervenit în emisiunea la care antrenorul era invitat. Primul s-a dat drept Vasile, iar al doilea a fost Gheorghe, numai că pe Lobby l-a pufnit rîsul. “Aşa, tată, să fiţi mereu alături de mine! Ve­deţi ce vă fac cînd mă întorc!”, a fost reacţia lui Piţurcă. Selecţio­ne­rul a dezvăluit şi cum s-au relaxat “tricolorii” aseară: “Am luat masa cu toţii la restaurantul Doi Cocoşi, la lăutari. Am stat o oră şi jumă­ta­te, încercăm să mai ieşim din at­mos­fera antrenamentelor. Altă dată, am rămas la Mogoşoaia, am făcut un grătar şi a cîntat masorul Hexan”.

Show more
Loading ...
Failed to load data.

Show more
Loading ...
Failed to load data.