Nationala

Impactul România - Kosovo » Diferență uriașă de audiență între Antena 1 și ProTV

+37 Foto
România a învins Kosovo, scor 2-0, în runda a 6-a a preliminariilor Euro 2024. Antena 1, postul TV care a transmis partida, a câștigat detașat marți seara duelul audiențelor.

Articol de Alexandru Barbu  —  miercuri, 13 septembrie 2023

• România e pe loc calificabil în grupa I, doi, cu un punct deasupra Israelului și la două lungimi distanță de liderul Elveția
  • România mai are de jucat cu Belarus (deplasare), Andorra (acasă), Israel (deplasare), Elveția (acasă)
  • Israel mai are de jucat cu Elveția (acasă), Kosovo (deplasare), România (acasă), Andorra (deplasare)

Antena 1 a dat lovitura cu România - Kosovo

Conform paginademedia.ro, pe Antena 1, în intervalul orar al meciului, 21:50 - 00:32, s-au uitat în medie 1,6 milioane de telespectatori la nivel național. Meciul s-a prelungit cu aproape o oră, fiind întrerupt 49 de minute în prima repriză din cauza bannerului afișat de facțiunea „Uniți sub Tricolor”, „Kosovo e Serbia”

ProTV, a doua clasată la nivel național, a fost surclasată de Antena 1, postul din Pache Protopopescu a adunat numai 615.000 de telespectatori în același interval orar.

Audienţa posturilor TV în intervalul meciului România - Kosovo (21:50-00:32) la nivel național

10. Realitatea Plus62.000

Antena 1 a fost lider și în mediul urban, și pe sectorul comercial.

În paralel cu România - Kosovo, ProTV a difuzat filmul „Honest Thief – Un hoţ cinstit” și un buletin de știri.

FOTO. Cele mai tari imagini din România - Kosovo

VIDEO. Nicolae Stanciu a negociat cu ultrașii în momentul întreruperii meciului România - Kosovo

• Primele două clasate din fiecare grupă se califică direct la turneul final din Germania. Alte trei locuri sunt stabilite prin intermediul play-off-ului din Liga Națiunilor.