Stranieri

Rayo Vallecano - Alaves 2-0, cu Ianis Hagi pe teren în ultimele minute

Ianis Hagi, în alb-albastru // foto: Guliver/gettyimages

Articol de David Marinescu  —  Friday, 15 September 2023

Rayo Vallecano a învins-o pe Deportivo Alaves în primul meci al etapei 5 din La Liga, scor 2-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 64, în vreme ce la gazde, fundașul dreapta Andrei Rațiu a rămas pe banca de rezerve.

Prologul etapei 9 din campionatul Spaniei a pus față în față doi internaționali români, pe fundașul dreapta Andrei Rațiu (Rayo) și mijlocașul Ianis Hagi (Alaves).

Amândoi au început meciul pe banca de rezerve și numai unul, Ianis Hagi, a fost introdus pe teren pe parcurs. S-a întâmplat în minutul 64, când Alaves era condusă, 0-1, ca urmare a golului înscris de Isi Palazon din penalty.

Ianis Hagi a jucat 30 de minute în Rayo - Alaves

Ianis nu și-a putut ajuta noua echipă să răstoarne soarta partidei. Rayo a mai punctat o dată, prin De Frutos (minutul 82), și a obținut a treia victorie din acest sezon, prima din ultimele 3 runde.

Alaves rămâne cu două victorii în acest început de sezon.

FINAL » Rayo Vallecano - Deportivo Alaves 2-0

Rayo Vallecano - Deportivo Alaves, echipe de start:

RAYO (4-2-3-1): Dimitrievski - Balliu, Hernandez, Lejeune, Espino - Valentin, Perez - Lopez, Garcia, Palazon - Camello
Rezerve: Cardenas - Bebe, Chavarria, P. Ciss, De Frutos, De Tomas, Mendez, Mumin, Pascual, Pozo, Rațiu, Trejo
Antrenor: Francisco Javier Rodríguez Vílchez

ALAVES (4-2-3-1): Sivera - Gorosabel, Marin, Abqar, Duarte - Guevara, Blanco - Sola, Guridi, Rioja - Garcia
Rezerve: Owono, A. Rodriguez - Alkain, Benavidez, Hagi, Karrikaburu, Lopez, Maras, Rebbach, Samu, Sedlar, Tenaglia
Antrenor: Luis García Plaza

Stadion: Campo de Futbol de Vallecas
Arbitru: Victor Garcia

VIDEO Ianis Hagi, lăudat de Porumboiu: „Un real talent! Câți fotbaliști lovesc la fel de bine și cu stângul și cu dreptul?”