Roberto de Zerbi, recital pe „Old Trafford” » Brighton s-a distrat cu United și urcă pe podium în Premier League

+8 Foto
Brighton, formația antrenată de Roberto de Zerbi, s-a impus cu 3-1 în deplasarea cu Manchester United, din runda cu numărul 5 de Premier League.

Articol de Adrian Jitea  —  sâmbătă, 16 septembrie 2023

Brighton a demonstrat încă o dată că este „gașca nebună” a fotbalului englez. Puștii lui De Zerbi i-au luat tare pe „diavoli”. Welbeck a deschis scorul în minutul 20, dar „pescărușii” nu au făcut pasul în spate.

Trupa lui De Zerbi, recital cu Manchester United

Au continuat să aibă posesia și au fost răsplătiți. Gross a dublat avantajul în minutul 53, moment în care suporterii gazdelor au dat primele semne de nemulțumire.

Corul fluierăturilor s-a accentuat după o oră de joc, în momentul înlocuirii lui Hojlund cu Martial. La scurt timp, Joao Pedro și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Suporterii au trecut de la furie la resemnare și au început să părăsească tribunele legendarului „Old Trafford”. Au ratat singura veste bună, primul gol marcat în Premier League de Hannibal Mejbri (20 de ani).

Brigton urcă pentru moment pe locul 3 în Anglia. Are cea mai bună ofensivă, 15 goluri marcate în 5 runde. Manchester United are un start dezastruos, doar 6 puncte.

FINAL » Manchester United - Brighton 1-3

• Au marcat: Mejbri 73 / Welbeck 20, Gross 53, J. Pedro 71