Handbal

Rapid, victorie chinuită în fața celei mai slabe echipe din Liga Campionilor » Plecarea lui Kim Rasmussen nu a adus schimbarea dorită

Rapid primește vizita polonezelor de la Zaglebie în runda secundă a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Articol de Adrian Jitea  —  sâmbătă, 16 septembrie 2023

Rapid a obținut o victorie neconvingătoare în fața polonezelor de la Zaglebie, scor 26-25, în runda secundă a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Rapid a arătat prost în debutul sezonului. Conducerea a considerat că demiterea lui Kim Rasmussen va produce un șoc pozitiv, dar meciul de astăzi cu Zaglebie, disputat în fața a 3.000 de spectatori în Polivalentă, a arătat contrariul.

Rapid, modestă la primul meci fără Kim Rasmussen

Conduse de interimarul David Ginesta Montes, giuleștencele au intrat pe vârfuri. Acțiunile ofensive au fost previzibile, nivelul energiei din defensivă a fost scăzut, iar la pauză s-a intrat cu un neașteptat avantaj al polonezelor, scor 15-12.

Trebuie menționat că în prima rundă, Zaglebie fusese zdrobită în sala proprie de Krim Ljubljana, scor 18-36.

Orlane Kanor a dat startul revenirii în partea secundă, Lopez a avut mâna sigură în extrema dreaptă, iar scorul s-a strâns. Au contribuit și greșelile nedemne de Liga Campionilor venite din tabăra adversă, mingi scăpate fără presiune și pase total anapoda.

Victorie chinuită pentru Rapid în Liga Campionilor

Abia după 3 sferturi de oră, un gol cu podeaua reușit de Eliza Buceschi a adus-o pe Rapid în avantaj. Galeria a fost singura care și-a făcut treaba la nivelul obișnuit și a contribuit la o victorie la limită, scor 26-25.

Golurile Rapidului au fost marcate de: Orlane Kanor (7), Korsos (6), Buceschi (4), Lopez (3), Fernandez (1), Gonzalez (1), Hernandez (1), Kassouma (1), Grozav (1) și Ostase (1).

Rapid obține primele 3 puncte în grupa B a Ligii Campionilor, dar jocul este departe a fi convingător. Pentru giuleștence urmează încă un meci pe teren propriu, duminică, 24 septembrie, de la ora 17:00, contra danezelor de la Herning-Ikast.

FOTO. Clasamentul grupei B din Liga Campionilor

FINAL. Rapid - Zaglebie 26-25

min. 60: David Ginesta Montes cere time-out pentru Rapid cu 20 de secunde rămase. 26-25
min. 57: Ciucă blochează și Rapid se îndreaptă spre victorie. 26-24
min. 52: În sfârșit, o acțiune în viteză, finalizată superb de Korsos. 25-21
min. 51: Diana Ciucă iese și ea în evidență cu o intervenție din șpagat. 24-21
min. 49: Time-out cerut de Zaglebie. 24-21
min. 48: Încă o reușită spectaculoasă a lui Kanor. 22-21
min. 44: Eliza Buceschi înscrie cu podeaua. Rapid conduce pentru prima dată în meci. 20-19
min. 42: Fraga Fernandez aduce egalarea. 19-19

min. 40: Lopez, două reușite consecutive din extrema dreaptă. 18-19
min. 37: Korsos înscrie cu noroc de la 7 metri. 16-18
min. 34: Kanor ia jocul pe cont propriu, două goluri din două acțiuni în repriza secundă. 14-17
A început repriza secundă!

Prima repriză se încheie cu un rezultat neașteptat. Rapid este condusă cu 15-12.
min. 28: Defensiva Rapidului este mult prea permisivă. Nici poarta nu ajută până în acest moment. 11-14
min. 25: Hernandez înscrie cu un lob superb. 11-12
min. 20: Sorina Grozav, blocată de la 7 metri. 7-10
min. 18: Time-out cerut de giuleștence. 7-9
min. 8: Eliza Buceschi înscrie din inter dreapta. 2-4
min. 5: Kanor pătrunde și deblochează tabela în dreptul Rapidului. 1-2
min. 4: Început ezitant de meci. 0-0
A început partida! Aproximativ 3.000 de spectatori sunt prezenți în sala Polivalentă din București.