Nationala

Ultrașii Stelei Roșii Belgrad, mesaj după incidentele de la România - Kosovo: „Românul are doar trei frați”

Articol de Sergiu Alexandru  —  Sunday, 17 September 2023

Fanii sârbilor de la Steaua Roșie Belgrad au avut un mesaj pentru suporterii români, după bannerul „Kosovo e Serbia”, afișat la meciul României din preliminariile EURO 2024 (2-0).

• Partida România - Kosovo a fost întreruptă în minutul 18 și reluată la aproape 50 de minute distanță.
  • Motivul? Ultrașii din galeria României au afișat un mesaj cu conotații politice, pe care l-au și scandat în repetate rânduri: „Kosovo e Serbia”.
  • Acțiunile acestora i-au lezat pe jucătorii kosovari, care au părăsit terenul. După reluare, România a marcat de două ori și a obținut o victorie prețioasă.

Steaua Roșie Belgrad a jucat în deplasarea la Cuckaricki (1-2) în etapa a 7-a din prima ligă din Serbia, iar fanii au avut un mesaj pentru ultrașii români.

Ultrașii sârbii, mesaj pentru fanii români

În timpul meciului, suporterii au afișat un mesaj pentru români: „Românul are doar trei frați: Dunărea, pădurea și sârbii. Vă mulțumim, frați români!”.

După ce au văzut mesajul, ultrașii din gruparea „Uniți sub tricolor”, care au fost implicați în scandalul care a dus la întreruperea partidei, au reacționat pe pagina de Facebook.

„Românul are doar trei frați: Dunărea, pădurea și pe sârbi! Vă mulțumesc, frați români!” Mesaj afișat acum câteva minute de către Delije, la meciul pe care Steaua Roșie Belgrad l-a jucat în deplasare cu Cukaricki, în campionatul Serbiei, în semn de mulțumire și apreciere pentru afișajul și acțiunea realizată de grupul nostru marți seară, pe Arena Națională. Adevărul e unul singur și nu trebuie cenzurat: Kosovo e Serbia!”, se arată în comunicatul „Uniți sub tricolor”.