Genoa genială: meci perfect cu AS Roma, 4-1 » Radu Drăgușin, pasă de gol în fața lui Jose Mourinho

+20 Foto
Radu Drăgușin (în stânga) a dat o pasă de gol în Genoa - AS Roma 4-1 // foto: Guliver/GettyImages

Articol de Sergiu Alexandru  —  joi, 28 septembrie 2023

Cu Radu Drăgușin integralist și George Pușcaș rezervă, Genoa a făcut un meci perfect cu AS Roma și a câștigat, 4-1, în etapa a 6-a din Serie A.

Formația antrenată de Alberto Gilardino a reușit să facă un meci foarte bun în defensivă, iar în atac a fost extrem de precisă, profitând din plin de fiecare șut pe poartă.

Radu Drăgușin, pasă de gol în Genoa - AS Roma 4-1

Cu intervenții foarte bune în defensivă, fundașul Radu Drăgușin și-a făcut simțită prezența și pe faza ofensivă. În minutul 74, la 2-1, internaționalul de 21 de ani a dat și o pasă de gol.

După un corner executat la colțul lung, Drăgușin a recentrat perfect, cu capul, în fața porții, de unde Thorsby a reluat din prima și a făcut 3-1.

Drăgușin, printre cei mai buni de pe teren

Radu Drăgușin a fost imperial și a intervenit decisiv în mai multe rânduri. Evoluția lui a fost apreciată de Gazzetta dello Sport, care i-a dat nota 6,4, la fel ca lui Frendrup. Doar Gudmundsson (6,8) și Retegui (6,5) au luat note mai mari de la Genoa.

Genoa lui Radu Drăgușin, meci perfect

Genoa a început tare meciul și a deschis scorul în minutul 5, prin Gudmundsson. Avantajul a durat doar 17 minute, Roma egalând prin Cristante (22). Echipa lui Gilardino a intrat în avantaj la pauză, după ce Retegui a făcut 2-1, în minutul 45, cu un șut din mijlocul careului.

În repriza a doua, Genoa a mai marcat de două ori. După golul lui Thorsby (74), Messias a făcut 4-1, finalizând din prima, de la 7 metri, o centrare venită pe jos.

Cu această victorie, Genoa a ajuns pe locul 11 în Serie A, cu 7 puncte (două victorii, un egal și trei înfrângeri).

De partea cealaltă, AS Roma rămâne doar pe 16, cu 5 puncte după 6 etape (o victorie, două egaluri, trei înfrângeri).