Girona - Real Madrid 0-3 » Formația lui Carlo Ancelotti e noul lider din La Liga

Articol de Sergiu Alexandru  —  sâmbătă, 30 septembrie 2023

Real Madrid este noul lider din La Liga. Trupa lui Carlo Ancelotti a trecut de Girona, formația care se afla pe primul loc înainte acest meci, scor 3-0.

Girona, reveleția acestui început de sezon, nu a avut forța ncesară pentru a ține piept formației blanco, și a pierdut categoric partida jucată pe teren propriu. A fost prima înfrângere a formației lui Michel, în 8 meciuri.

Real Madrid, victorie categorică împotriva Gironei

Echipa lui Carlo Ancelotti a rezolvat meciul încă din prima repriză, când a punctat de două ori în doar patru minute. Mai întâi, Joselu a punctat în minutul 17, iar Tchouameni a făcut 2-0 în minutul 21.

În repriza a doua, Real Madrid a redus turația, dar Girona nu a avut forța să revină, Mai mult, Jude Bellingham a confirmat forma bună în care se află și a stabilit scorul final în minutul 71.

După această victorie, Real Madrid a urcat pe locul 1. Are 21 de puncte (7 victorii și o înfrângere). Girona a coborât pe 3 (19 puncte), cu unul mai puțin decât Barelona, locul 2.