Liga 2

CS Tunari, remiză pe teren propriu cu Corvinul Hunedoara, în ultimul meci al rundei în Liga 2 » Clasamentul actualizat

Marius Lupu, în alb-albastru, a deschis a deschis scorul în minutul 12

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 09 October 2023

Etapa cu numărul 9 din Liga 2 s-a încheiat luni, cu remiza dintre CS Tunari și Corvinul Hunedoara, scor 1-1. Mai jos, rezultatele, marcatorii și clasamentul actualizat.

• Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public.

CS Tunari, remiză în compania Corvinului Hunedoara în ultimul meci al rundei cu numărul 9 din Liga 2

Corvinul Hunedoara a început bine partida de la Tunari și a deschis scorul în minutul 12, prin Lupu, care l-a învins pe Isvoranu cu un șut la colțul lung, de la 15 metri.

CS Tunari a reușit egalarea în minutul 87, prin Mirko Ivanovski. Fostul atacant de la Dinamo a transformat un penalty dictat de arbitrul partidei în urma unui fault comis de portarul Roman în interiorul careului.

CS Tunari ocupă poziția a 17-a în clasamentul Ligii 2, cu 8 puncte adunate în 9 etape. De cealaltă parte, Corvinul Hunedoara e pe 6, ultimul loc care asigură prezența în play-off, cu 15 puncte în cont.

Clasamentul actualizat din Liga 2

Final » CS Tunari - Corvinul Hunedoara 1-1

• Au marcat: Ivanovski (87- pen) / M. Lupu (12)

Echipele de start:

• CS TUNARI (4-2-3-1): Isvoranu - Gheorghe, Leca, Fuștar, Sin - Constantin, Mihăescu (cpt.) - Plumbuitu, Tache, Mitrică - Ivanovski
  • CORVINUL (4-3-3): Roman - Pop, Lică, Manolache, Velisar - Neacșa (cpt.), Hrezdac, Bratu - Iacob, Coman, Lupu

S-a jucat duminică, 8 octombrie:

Unirea Slobozia, victorie pe terenul lui CSC Șelimbăr

Unirea Slobozia, care era pe locul 2 înainte de acest meci, a reușit să se impună pe terenul celor de la CSC Șelimbăr, liderul clasamentului înainte de acest meci.

Trupa lui Adrian Mihalcea a început tare și a deschis scorul în minutul 6, când Afalna a marcat cu călcâiul, de la 6 de metri. Misiunea gazdelor s-a complicat în minutul 17, când fundașul central Lumbu a luat al doilea galben, la două minute după primul avertisment.

După ce a rămas în 10, echipa lui Claudiu Niculescu a încercat să egaleze, dar nu a avut forța să revină.

De partea cealaltă, Unirea Slobozia s-a mulțumit să păstreze scorul. CSC Șelimbăr a suferit prima înfrângere din acest sezon și e pe 2, cu 20 de puncte. Unirea Slobozia e neînvinsă și are 21 de puncte.

FINAL » CSC Șelimbăr – Unirea Slobozia 0-1

• A marcat: Afalna 6
  • Cartonaș roșu: Lumbu 17
  • min. 17: CSC Șelimbăr rămâne 10. Lumbu a primit al doilea galben și pleacă la vestiare. Primul galben îl primise în minutul 15
  • Minutul 6: Gol Unirea Slobozia! Christian Afalna deschide scorul cu o execuție spectaculoasă. A primit o pasă pe jos și a reluat cu călcâiul, de la 6 metri, fiind cu spatele la poartă

Echipe de start:

CSC Șelimbăr: Roșca - Palmeș, Lumbu, Natea, Mitrea - Moussinga, Tudor - Schieb, Năstăsie - Rotund
Rezerve: Mitrovic, Alexe, Panos, Crișan, Luca, Soare, Berisha, Monea, Vînău
Antrenor: Claudiu Niculescu

Unirea Slobozia: Rusu - Ibrian, Dinu, Pospielov, Toma - Coadă, Pacionel - Afalna, Lazăr, Atanase - Vlăsceanu
Rezerve: Georgescu, Aioanei, Malenciu, Șandru, Lazăr, Dorobanțu, Cojocari, Bîrnoi, Lemnaru
Antrenor: Adrian Mihalcea

Nu mai puțin de 18 goluri s-au înscris în cele 7 partide ale zilei. Chindia a învins-o fără emoții pe ultima clasată, Progresul Spartac, scor 3-0.

Ceahlăul era favorită la Alexandria, a condus cu 2-0 până în minutul 77, dar s-a văzut egalată până la final. Un rezultat surprinzător a fost înregistrat și în meciul dintre Viitorul Tg. Jiu și Concordia Chiajna. Ilfovenii au scos doar un punct, scor final 2-2.

În ultimul meci al zilei, Gloria Buzău s-a impus în deplasarea complicată de la Slatina, scor 2-1, victorie obținută cu ceva șansă, întrucât căpitanul Cătălin Doman a ratat un penalty pentru gazde.

Buzoienii au ajuns la 18 puncte, doar două sub liderul CSC Șelimbăr, care va juca duminică cu Unirea Slobozia, ocupanta poziției secunde.

+9 Foto
CSA Steaua - FC Argeș/ foto: Andrei Petrescu (GSP)

CSA Steaua a dominat începutul meciului, iar Chipirliu a fost aproape de deschiderea scorului. Atacantul a încercat să îl lobeze pe Bucur din apropiere, însă i-a trimis mingea în cap portarului de la FC Argeș. După doar un minut, „militarii” au deschis scorul, ajutați și de eroarea lui Bucur, care a respins prost în față. Raicu a fost atent, a ajuns primul la balon, apoi a trimis în plasă.

Chipirliu s-a revanșat pentru ratarea din startul meciului și a marcat după o jumătate de oră de joc. Atacantul Stelei a profitat de nesincronizările argeșenilor, a driblat frumos în careu și a trimis cu dreptul la colțul lung, pe jos. Rămasă în 10 înainte de pauză, FC Argeș nu a reușit să le pună probleme steliștilor, care au fost periculoși pe contraatac.

Drăghici a trimis la colțul lung, din flancul drept, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Apoi, Dobrescu l-a pus la încercare pe Bucur cu un șut la colțul scurt. Portarul Argeșului a fost atent și a respins. Chipirliu a reușit „dubla” pe final, din penalty, iar Zăgreanu a marcat golul de onoare al Argeșului în prelungiri, din fața porții goale.

• Min. 90+3: Gol FC Argeș. Zătreanu a punctat din fața porții goale, în urma unei centrări din flancul stâng
  • Min. 83: Gol Steaua. Chipirliu transfomră fără emoții un penalty comis de Bertrand, care a fost neglijent și a agățat un adversar în careu
  • Min. 74: Dobrescu trimite periculos din unghi, dar Bucur scoate de la colțul scurt
  • Min. 64: Drăghici a avut o mare ocazie, a trimis puțin alături din flancul drept
  • Min. 60: Cu om în minus, FC Argeș încearcă să își creeze ocazii, dar piteștenilor le lipsește precizia la ultima pasă