Handbal

Dinamo a zdrobit-o pe Steaua, în derby-ul din „Liga Zimbrilor”

+6 Foto

Articol de Cristi Preda (foto), Cătălin Stroia, Andrei Furnigă (video)  —  vineri, 06 octombrie 2023

Dinamo a câștigat cu Steaua, scor 37-26, în etapa #7 din „Liga Zimbrilor”, campionatul masculin la handbal.

Dinamo nu a avut emoții cu Steaua și continuă începutul perfect de campionat. „Dulăii” au ajuns la 7 victorii consecutive și sunt pe primul loc în „Liga Zimbrilor”. „Militarii” au rămas cu 4 puncte și sunt pe locul 12 din 14.

+6 Foto
Dinamo - Steaua/ foto: Cristi Preda (GSP)

FINAL. Dinamo - Steaua 37-26

La fel ca în tribune, steliștii nu au existat pe teren, a fost meciul dinamoviștilor de la un capăt la celălalt. „Dulăii” s-au desprins repede la 3-0, iar pe tot percursul primei reprize au continuat să își mărească avansul. Atsfel, la pauză, Dinamo conducea cu 18-10. Partea secundă a fost mai echilibrată, Steaua nu a mai fost zdrobită ca în prima repriză, deși diferența a crescut în continuare.

Dinamoviștii, impulsionați de aproximativ 1.000 de suporteri, în frunte cu liderul galeriei, Elias Bucurică, au forțat pe final și au marat 7 goluri în ultimele 6 minute.