Surpriza uriașă a lui Becali pentru Iftime: o vedetă de la FCSB a rămas pe bancă cu Botoșani

Adrian Șut (24 de ani), mijlocașul central de la FCSB, nu a prins echipa de start în meciul cu FC Botoșani, în etapa #12 din SuperLiga/ foto: Imago Images

Articol de Adrian Duţă  —  Saturday, 07 October 2023

Adrian Șut (24 de ani), mijlocașul central de la FCSB, nu a prins echipa de start în meciul cu FC Botoșani, în etapa #12 din SuperLiga.

Gigi Becali, patronul de la FCSB, continuă sistemul rotației impus în acest sezon și i-a dat o pauză lui Șut. În locul lui Adrian, la închidere, va juca Mihai Lixandru din primul minut cu Botoșani.

Șut, rezervă pentru FCSB cu Botoșani

Pentru Șut este primul meci început pe bancă în acest sezon de SuperLiga. A mai avut o partidă când a fost schimbat la pauză, cu Hermannstadt, scor 2-2, în rest a fost schimbat doar pe finalurile de meci.

Șut este unul dintre cei mai importanți jucători de la FCSB în acest sezon, alături de Darius Olaru și Florinel Coman. A marcat în ultimele două etape, cu Sepsi (5-2) și U Cluj (2-2).

1,7 milioane de euroe cota lui Șut, potrivit Transfermarkt.com

FC Botoșani - FCSB, echipe de start:

FC Botoșani: Ducan - R. Benzar, Șeroni, Pius, Țigănașu - G. David, Dican, Ed. Florescu - F. Adams, Ngoma, Pinson
Rezerve: G. Ureche - Mutombo, Creț, Casap, Dragu, Cărăuși, Mouaddib, Cioiu, Ilicic
Antrenor: Dan Alexa

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Cr. Ganea - Djokovic, Lixandru, Olaru - Al. Băluță, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Panțîru, Haruț, Ad. Șut, Oct. Popescu, Miculescu, Ov. Popescu, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

• Față de remiza 2-2 cu U Cluj, din ultima rundă, în echipa de start a celor de la FCSB apar 4 fotbaliști noi: Cristi Ganea, Djokovic, Lixandru și Compagno. Au ieșit Radunovic (suspendat), Ovidiu Popescu, Șut și Tavi Popescu