Alaves - Betis 1-1, Ianis Hagi a contribuit la golul egalizator

Moment de la faza autogolului de 1-1. foto: GettyImages

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  Sunday, 08 October 2023

Deportivo Alaves și Real Betis au remizat, scor 1-1, în etapa #9 din La Liga. Ianis Hagi a fost titular și a centrat la faza care a condus la autogolul lui Hector Bellerin.

Golurile întâlnirii de pe Estadio Mendizorrotza au fost marcate cu mare noroc. Ayoze Perez a deschis scorul pentru Betis în minutul 32, după o respingere nefericită a apărării adverse.

Ianis Hagi a centrat la golul de 1-1

În minutul 35, Ianis Hagi a bătut bine o lovitură liberă din partea stângă, de la aproximatix 35 de metri.

Românul l-a servit excelent pe Kike Garcia, care a reluat cu capul spre poarta lui Claudio Bravo. Portarul lui Betis a reușit să scoată mingea de pe linia porții, dar balonul l-a lovit pe coechipierul lui, Hector Bellerin, iar mingea a ricoșat în plasă.

Ianis Hagi a mai șutat de la marginea careului în minutul 25, dar mingea a trecut mult peste poartă. Românul a fost înlocuit de Carlos Benavidez în minutul 73.

În minutul 90+4, Willian Jose de la Betis a văzut cartonașul roșu.

Astfel, cele două echipe își păstrează pozițiile în clasamentul primei ligi din Spania. Alaves este pe locul 17, cu 8 puncte, iar Betis ocupă poziția a 8-a, cu 13 puncte.

FINAL. Alaves - Betis 1-1