Euro 2024

Toate rezultatele zilei în preliminarii » Ungaria a bătut din nou Serbia și e la un pas de EURO

Articol de Adrian Duţă  —  Saturday, 14 October 2023

Ungaria a câștigat din nou cu Serbia, scor 2-1, în preliminariile EURO 2024. În tur, în deplasare, maghiarii s-au impus cu același scor. Toate rezultatele zilei și clasamentele, mai jos.

Pe un Puskas Arena plin, Ungaria a făcut un pas uriaș spre EURO. Maghiarii mai au nevoie de 3 puncte în ultimele 3 etape, cu Lituania, Bulgaria și Muntenegru, și se califică matematic la turneul final. Cu Serbia, Ungaria a deschis scorul după 20 de minute, prin Varga, din pasa lui Nego.

Sârbii au egalat, Pavlovic marcând, dar ungurii au trecut din nou în avantaj doar un minut mai târziu, când Sallai a înscris un gol spectaculos. A preluat cu călcâiul o pasă a lui Nego, apoi a tras din voleu aproape de vinclu, din afara careului.

După pauză, sârbii au avut ghinion, două goluri anulate pentru ofsaid, semnate de Mitrovic și Tadic. Au forțat și pe finalul partidei, însă golul doi nu a venit.

Final: Irlanda de Nord - San Marino 3-0

Final: Ucraina - Macedonia de Nord 2-0

Final: Bulgaria - Lituania 0-2