Rugby

Argentina - Noua Zeelandă, o semifinală complet dezechilibrată » Cine este marea favorită înainte de superduelul de pe Stade de France + Istoric neverosimil la meciurile directe

Noua Zeelandă - Argentina, prima semifinală a Cupei Mondiale de Rugby Foto: Imago

Articol de Andrei Petrescu  —  vineri, 20 octombrie 2023

Argentina - Noua Zeelandă este prima semifinală a Cupei Mondiale de Rugby din Franța, iar naționala „All Blacks” este mare favorită la accederea în ultimul act.

Diseară, de la ora 22:00, pe Stade de France, în fața a aproximativ 80.000 de oameni se va afla prima finalistă a Cupei Mondiale de Rubgy din Franța 2023. Adversare sunt Noua Zeelandă și Argentina, iar duelul la prima vedere este unul total dezechilibrat.

Marea favorită la victorie este naționala „All Blacks”, campioană mondială în 3 rânduri deja. În cealaltă parte. „pumele” încearcă să ajungă pentru prima dată în istorie în finala Cupei Mondiale, cea mai bună performanță a sudamericanilor fiind locul 3 la ediția din 2007.

Noua Zeelandă, net superioară Argentinei

Nu doar forma actuală o face pe Noua Zeelandă favorită, ci și istoricul dintre cele 2 formații. În 36 de întâlniri directe de-a lungul timpului, „All Blacks” s-au impus de 33 de ori, au remizat o dată și au pierdut doar 2 meciuri împotriva Argentinei.

1.07este cota Superbet pentru victoria Noii Zeelande, în timp ce Argentina are o cotă de 9.00 pentru victorie

Meciul de pe Stade de France va fi a 4-a partidă când cele două echipe se vor întâlni la o Cupă Mondială: „All Blacks” și „Pumele” s-au întâlnit în 1987 în faza grupelor, unde Noua Zeelandă a câștigat cu 46-15. Apoi, în 2011, în sferturile de finală, Noua Zeelandă a câștigat și cu 33-10, iar în 2015, în faza grupelor, s-au câștigat cu 26-16.

De asemenea, Noua Zeelandă i-a provocat Argentinei și cea mai usturătoare înfrângere din istorie, 8-93 în iunie 1997 la Wellington.

Ce parcurs au avut cele două echipe până în semifinale

Noua Zeelandă a început cu o înfrângere în fața țării gazdă Franța, 13-17, apoi a urmat un recital total în meciurile cu Namibia (71-3, Italia (96-17) și Uruguay (73-0). În „sferturi” ”All Blacks” a întâlnit Irlanda, echipă aflată pe primul loc în clasamentul World Rugby. Deși au plecat cu șansa a doua, neozeelandezii s-au impus cu 28-24, calificându-se în semifinale.

Argentina a avut același traseu, tot cu o înfrângere la debut, 10-27 cu Anglia, urmată de 3 victorii. „Pumele” au învins Samoa (19-10), Chile (59-5) și Japonia (39-27), calificându-se în „sferturi”. Acolo au întâlnit naționala Țara Galilor, pe care au învins-o 29-17.