Liga 2

Eugen Neagoe, salvat la debut de fiul selecționerului U19 » Unirea Slobozia, marea câștigătoare a rundei #10 din Liga 2! Clasamentul ACUM

+6 Foto
argesfc.ro

Articol de Andrei Petrescu  —  marţi, 24 octombrie 2023

FC Argeș și CSM Slatina au remizat, scor 1-1, în epilogul rundei cu numărul 10 din Superligă.

• Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public.

Marea câștigătoare a etapei cu numărul 10 din Liga 2 a fost Unirea Slobozia. Formația antrenată de Adrian Mihalcea a trecut de CSA Steaua, scor 1-0, și s-a desprins în fruntea clasamentului. Are 6 puncte avans față de Buzău și 8 față de CS Mioveni, următoarele formații cu drept de promovare.

FINAL. FC Argeș - CSM Slatina 1-1

• Au marcat: Dulcea 90+4 / Doman 57
  • Click AICI pentru statistici
  • Meciul la joacă pe stadionul din Mioveni
  • Cătălin Doman a fost scăpat complet din marcaj și a înscris cu o lovitură de cap, din 4 metri
  • Patrick Dulcea, fiul selecționerului naționalei U19, a înscris cu o execuție simplă din interiorul careului mic.

FC Argeș: Straton - Tofan, Turda, M. Tudose, Rizzi - Al. Răuță, Babin - Bertrand, Haită, Zătreanu - Bg. Rusu
Rezerve: A. Bucur – M. Angelov, Mitoi, Dulcea, Rădescu, Ciuciulete, Balaur, Buhăcianu, Scarlatache
Antrenor: Eugen Neagoe

CSM Slatina: Velcu - I. Mitran, A. Stan, Mondragon, C. Toma - D. Toma, Sil. Matei - Ciocâlteu, Doman, R. Popa - M. Ion
Rezerve: Dincă – Raph. Stănescu, Sălcianu, Donca, Cr. Dinu, Pisăru, D. Dragu, C-tin. Radu, Val. Alexandru

• Aproximativ 100 de fani sunt prezenți pe stadion

Concordia Chiajna: Oncescu - Stănică, Guimaraes, Ispas - Torje, Lazăr, Codrea, Dumbravă - Moise, Bălan, Burcea
Rezerve: Ciontoș, Corbu, Achim, P. Pîrvulescu, Ghimfus, Ad. Popa, Hlistei, Al. Pop
Antrenor: Erik Lincar

Gloria Buzău: Greab - Mihaiu, Wiktorski, Dobrosavlevici, S. Pîrvulescu - Șerban, Trebotic, Georgiev - Tănase, Șerban, Chică-Roșă, Dumitru
Rezerve: Haymamba, Angelov, Golan, Patapis, Pashow, Pervan, Radic, Dumitrache, Brîncoveanu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Clasamentul live din Liga 2

Marți, 24 octombrie

LIVE ora 17:00 » FC Argeș - CSM Slatina

S-au jucat

Cele două meciuri jucate duminică au avut un final dramatic. După un joc echilibrat, Viitorul Tg. Jiu și Corvinul au dat lovitura în ultimele minute. Viitorul Tg. Jiu s-a impus la limită, pe teren propriu, 1-0, cu CS Mioveni. Golul victoriei a fost marcat de Njifakue, în minutul 89.

Corvinul a reușit să întoarcă scorul, pe teren propriu, și să câștige cu 2-1. Chindia avut 1-0 la pauză, după golul marcat de Prejmerean în minutul 16, dar hunedorenii au revenit pe final. Lupu a făcut 1-1 în minutul 62, în timp ce Marius Coman a dat lovitura în minutul 90.

FINAL » Viitorul Tg. Jiu - CS Mioveni 1-0

Viitorul Pandurii: Geantă – Godja, Jozic, Njifakue, Mrsulja, Acolatse, Andreaș, Savu, Tiihonen, Brînzan, Gîrbiță
Antrenor: Călin Cojocaru

CS Mioveni: Croitoru – Trașcu, Ignat, Garutti, Șerbănică – Cărăuș, Guțea, Tincău, Coșereanu – Massaro, Toma
Antrenor: Constantin Schumacher

FINAL» Corvinul - Chindia 2-1

Corvinul: Lefter – Velisar, Lică, Manolache, Neacșa – Antonov, Hrezdac, Bradu, Mitran – Coman, Lupu
Antrenor: Florin Maxim

Chindia: Răilean – Gîț, Marc, Plămădat, Anișoreac – Prejmerean, Boțogan, Matiț – Șerban, Moldoveanu, Golofca
Antrenor: Vasile Miriuță

FINAL » Unirea Slobozia - CSA Steaua 1-0

Steaua a mers la Slobozia cu speranța că va reduce diferența față de primul loc, una de 9 puncte înaintea partidei, însă nu a putut răpune trupa lui Adi Mihalcea.

În prima parte, gazdele au avut marile ocazii, dar portarul Frânculescu s-a opus în momentele-cheie.

Introducerea lui Serges Ekollo în partea a doua s-a dovedit inspirată. Mijlocașul camerunez a înscris unicul gol al partidei în minutul 68, din fața porții, după ce le dăduse emoții „militarilor” și cu 6 minute în urmă, atunci când Frânculescu îi blocase șutul din unghi.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Unirea a ajuns la un total de 24, dublu față de CSA Steaua, rămasă pe locul 12!

FINAL » Ceahlăul - CSC Șelimbăr 0-0

Ceahlăul a fost mai bună împotriva echipei lui Claudiu Niculescu, însă elevii lui Cristi Pustai au ratat din toate pozițiile, inclusiv de la punctul cu var, iar asta i-a costat victoria.

În frunte cu Patrick Petre și Mihai Neicuțescu, gazele l-au întins serios pe portarul oaspeților, Roșca, însă acesta a scăpat fără gol primit.

Pentru galben-negri nu a fost de ajutor nici penalty-ul primit în minutul 70, după ce Tudor Călin l-a călcat în propriul careu pe Patrick Petre. Atacantul Cortelezzi a ratat lovitura de pedeapsă, lovind bara stângă. Aceeași bară a fost luată la țintă încă o dată în prelungiri, la șutul lui Pedro Albino.

Echipele de start:

• CEAHLĂUL (4-1-4-1): Krell - Albino, Jalba, Vișinar (cpt.), Oltean - Akwasi - P. Petre, Neicuțescu, Moraru, Llullaku - Cortelezzi
  • Rezerve: Al. Barna, Fărăgau, Forizs, Copot, Al. Anton, Savu, Onisa, J. Lamine, Selmani
  • Antrenor: Cristi Pustai

• CSC ȘELIMBĂR (4-2-3-1): Roșca - Alexe, Natea, Crișan, Mitrea - Călin, Moussinga - Schieb, Năstăsie (cpt.), Rodrigo - Rotund
  • Rezerve: A. Mitrovic, Babovic, Palmeș, Lumbu, V. Berisha, Panos, G. Monea, Al. Luca, Vînău
  • Antrenor: Claudiu Niculescu