Real Madrid, ținută în șah de Sevilla și Sergio Ramos! Clasamentul acum

Articol de Sergiu Alexandru  —  Saturday, 21 October 2023

Sevilla a ținut-o în șah pe Real Madrid. Cele două au remizat, 1-1, într-un meci din etapa a 10-a din La Liga.

Partida a avut un start incredibil, cu două goluri anulate. Mai întâi, Federico Valverde a marcat în minutul 4, dar reușita a fost anulată de VAR, pentru un ofsaid în prealabil la Jude Bellingham.

După câteva minute, Real Madrid a punctat din nou, prin Jude Bellingham. Dar golul a fost anulat după o fază petrecută înainte, la marginea careului lui Real Madrid.

Până la pauză, Real Madrid a continuat să atace, dar nu a găsit drumul spre poarta lui Nylaand. După pauză, tot madrilenii au avut inițiativa, dar Sevilla a dat lovitura. După o centrarea în careu, Alaba și-a deviat mingea în propria poartă (74).

Avantajul nu a durat decât trei minute. Dani Carvajal a egalat cu o lovitură de cap, după un corner, stabilind scorul final.

După acest egal, Real Madrid ajunge la 25 de puncte. E lider după 10 etape, cu 3 puncte peste Girona și 4 peste Barcelona, care au un meci în minus. De partea cealaltă, Sevilla este pe 13, cu 9 puncte.