Gafă uriașă în Farul - U Cluj » Grameni și Aioani l-au lăsat pe Cîmpanu singur cu poarta goală

+6 Foto

Articol de Adrian Jitea  —  sâmbătă, 21 octombrie 2023

Constantin Grameni (20 de ani) și Marian Aioani (23 de ani) au fost eroii negativi ai Farului în minutul 16 al meciului cu U Cluj, din runda cu numărul 13 a Superligii. Scorul era 0-0 în acel moment.

Marian Aioani a avut prestații ezitante în ultimele luni, lucru care l-a scos inclusiv din circuitul echipei naționale. Edi Iordănescu l-a ignorat pentru „dubla” cu Belarus și Andorra. Portarul campioanei a greșit și în duelul cu U Cluj.

FOTO. Grameni și Aioani, gafă mare în Farul - U Cluj

În minutul 16 al disputei de la Ovidiu, pe o acțiune de presing avansat a lui U Cluj, Constantin Grameni a fost nevoit să paseze către propria poartă. Pasa a fost slabă, sărită, și a pus presiune pe coechipier.

Marian Aioani a ieșit hazardat, a dat pe lângă minge, și l-a lăsat pe George Cîmpanu într-o poziție ideală. Larie a încercat să blocheze șutul din 10 metri, dar a fost păcălit de extrema „șepcilor roșii”.