Vinicius, greu de stăpânit în El Clasico » Ancelotti l-a luat furios de mână și l-a trimis pe bancă

Articol de Adrian Duţă  —  sâmbătă, 28 octombrie 2023

Vincius Jr., extrema stânga de la Real Madrid, a avut o atitudine nesportivă în meciul cu Barcelona, câștigat de madrileni cu 2-1 în prelungiri.

Concret, pe finalul partidei, când ieșea de pe teren la schimbare. S-a bucurat ostentativ în direcția suporterilor rivali și a încercat să tragă de timp. Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real Madrid, a intervenit furios, și-a luat elevul de mână și l-a trimis pe bancă.

VIDEO. Vinicius, gesturi nesportive în El Clasico

Gestul lui Vinicius a venit după golul victoriei, marcat de Jude Bellingham în minutul 90+2. Barcelona s-a aruncat în atac în ultimele secvențe ale El Clasico, însă nu a mai reușit să egaleze.

Vinicius a fost mai preocupat de duelurile verbale cu adversarii în El Casico decât de fotbal. Nu a avut ocazii, nu a creat pericol la poarta lui Ter Stegen și nu a reușit să scape de Araujo, care a stat pe urmele sale pe tot parcursul derby-ului.

Exasperat și el de preocupările lui Vini, care s-a contrat și cu Xavi în timpul meciului, Ancelotti a intervenit și l-a pus la punct pe brazilian.