Napoli - AC Milan 2-2 » Campioana revine de la 0-2 și ratează milimetric victoria!

Napoli - Milan foto: Imago Images

Articol de Alexandru Tomuțiu  —  Sunday, 29 October 2023

Napoli și AC Milan au remizat, scor 2-2, în etapa cu numărul #10 din Serie A.

Milanezii au controlat prima repriză, iar dubla lui Olivier Giroud (22 și 31) i-a ajutat să intre la pauză cu avantajul de 2-0. Ambele goluri ale francezului au venit în urma unor lovituri de cap.

Napoli - AC Milan 2-2. Campioana revine, după „dubla” lui Giroud

Imediat după reluare, Matteo Politano a redus din diferență în urma unei acțiuni individuale. Giacomo Raspadori a stabilit sorul final în minutul 63, dintr-o lovitură liberă.

În minutul 89, Natan, fundașul lui Napoli a văzut al doilea cartonaș galben după o intrare violentă la Luka Romero și a fost eliminat.

La ultima fază a meciului, Kvaratskhelia putea aduce victoria napoletanilor, dar șutul său, din interiorul careului, a fost apărat de portarul Mike Maignan

După primele 10 etape, Napoli și Milan sunt vecine de clasament. Napoli se clasează pe 4, cu 18 puncte, iar Milan este pe locul 3, cu 22 de puncte.

FINAL. Napoli - AC Milan 2-2

Napoli - AC Milan, de start:

NAPOLI (4-3-3): Meret - Di Lorenzo (c.), Rrahmani, Natan, Rui - Elmas, Lobotka, Zielinski - Politano, Raspadori, Kvaratskhelia
REZERVE: Contini, Anguissa, Cajuste, D'Avino, Demme, Gaetano, Gollini, Lindstrom, Olivera, Ostigard, Simeone, Zanoli, Zerbin
ABSENȚI: Osimhen, Juan Jesus (accidentați)
ANTRENOR: Rudi Garcia

AC MILAN (4-3-3): Maignan - Calabria (c.), Tomori, Kalulu, Hernandez - Musah, Krunic, Reijnders - Pulisic, Giroud, Leao
REZERVE: Nava, Adli, Bartesaghi, Florenzi, Jovic, Mirante, Okafor, Pellegrino, Pobega, Romero
ABSENȚI: Bennacer, Caldara, Chukwueze, Loftus-Cheek (accidentați), Thiaw (suspendat)