Cupa Romaniei

Dinamo n-a bătut nici echipa de „C” în Cupa României Betano! » Burcă mai are o singură șansă: calculele calificării

Articol de Adrian Jitea  —  vineri, 03 noiembrie 2023

FC Bihor și Dinamo au remizat, scor 1-1, în runda secundă a grupei C din Cupa României Betano. „Câinii” sunt obligați să învingă Oțelul în ultima etapă pentru a merge mai departe.

Peste 10.000 de spectatori au umplut stadionul la Oradea. S-au strâns după o ploaie de 4 ore și au trăit la intensitate maximă un moment important din istoria recentă a grupării locale.

Fotbaliștii gazdelor au „băgat materiale” și au ținut tabela imaculată în prima repriză. Mai mult, se pot considera nedreptățiți. Arbitrul Ionela Peșu nu a dictat penalty în minutul 25, la contactul dintre Patriche și Chițaș.

Dinamo n-a bătut nici la Oradea

Burcă și-a băgat elevii în ședință la pauză. „Câinii” au ieșit mai incisivi și au deschis scorul imediat după reluare. Ricardo Grigore a fost pe fază la o minge revenită din bară, după un șut al lui Ahmed Bani.

Orădenii au echilibrat partida. La Dinamo au intrat Costin, Politic și Larrucea, Burcă încercând să recâștige centrul terenului. Nu i-a ieșit! În minutul 83, fundașul Alexandru Popa, cel mai înalt fotbalist de pe teren, proaspăt introdus, a egalat cu o lovitură acrobatică.

Calcule: cum se califică Dinamo în „sferturile” Cupei României

Furia de 5 minute a „câinilor” n-a mai contat, iar calificarea în „sferturile” Cupei e tot mai complicată. Dinamo e obligată să o bată pe Oțelul în ultima rundă pentru a merge mai departe!

FINAL. FC Bihor - Dinamo 1-1

• Au marcat: Al. Popa 83 / R. Grigore 48

S-a terminat partida!
min. 87: Dinamo se aruncă în atac! Pînzariu, portarul gazdelor, scoate tot.

min. 83, GOL FC Bihor, 1-1: Alexandru Popa, proaspăt introdus, înscrie cu o lovitură din voleu, din interiorul careului.

min. 76: Burcă îl trimite în teren și pe Larrucea.
min. 72: Loren Ioviță îl testează cu un șut de la distanță pe Golubovic. Portarul lui Dinamo reține fără emoții.
min. 65: Dennis Politic și Cristian Costin sunt trimiși în teren de Burcă. Au ieșit Abdallah și Irimia.
min. 53: Doborât din nou de o intrare dură a adversarilor, Dani Iglesias s-a contrat cu Ionela Peșu, reproșându-i că lasă jocul prea liber și că nu acord cartonașe.

min. 48, GOL Dinamo, 0-1: Ahmed Bani trimite în bară, din lovitură liberă. Ricardo Grigore e atent și reia în poarta goală, din 4 metri.
A început repriza secundă!

Rezervele lui Dinamo efectuează o încălzire la intensitate maximă.

S-a terminat prima repriză!
min. 36: Răzvan Gunie reia cu călcâiul, din 6 metri, puțin pe lângă poarta lui Dinamo.
min. 28: Gazdele au mai cerut un penalty, pentru un presupus henț al lui Giafer.

min. 25: Florin Chițaș a cerut lovitură de la 11 metri, după o alunecare întârziată a lui Patriche. Arbitrul Ionel Peșa nu a dictat nimic. La acest meci nu există VAR. Suporterii strigă „Hoții, hoții!”.

VIDEO. Atmosferă frumoasă la duelul FC Bihor - Dinamo din Cupa României Betano

>

min. 16: Abdallah ratează cea mai mare ocazie a meciului, după o fază fixă. Reia pe lângă poartă din 6 metri.
min. 15: Dinamo a spus stăpânire pe posesie.
A început partida! Lovitura de start a fost dată de Dorin Mihuț.

FC Bihor - Dinamo București, echipele de start:

FC Bihor:  Pînzariu - Jurj, Bactar, Stan, Ioviţă - Vasile, Gunie, Calugher - Ban, Sorian, Chiţaş.
Antrenor: Florin Farcaș

Dinamo: Golubovic - D. Irimia, Giafer, Patriche, Grigore - Bena, Iglesias, I. Roșu - A. Bani, Abdallah, Ghezali
Rezerve: Began - Lucas, Goncalo, Larrucea, Politic, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Costin
Antrenor: Ovidiu Burcă

Informații cheie înainte de FC Bihor - Dinamo:

• La Oradea a plouat aproximativ 4 ore, dar gazonul se prezintă în condiții bune cu o oră și jumătate înainte de partidă

Fanii au început să vină la stadion cu mai bine de o oră și jumătate înaintea partidei. Fotbaliștii celor două formații au fost aplaudați în momentul inspecției gazonului.

VIDEO Dorin Mateuț, apariție rară: „Cred că Dinamo se poate redresa”