Altele

ROMÂNIA E CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA MINIFOTBAL! Triumf istoric după o desfășurare IREALĂ » „Tricolorii” au revenit de la 0-2 și s-au impus după 30 de penalty-uri!

Articol de Adrian Jitea  —  sâmbătă, 04 noiembrie 2023

România este noua campioană mondială la minifotbal! „Tricolorii” au învins dramatic Kazahstanul în ultimul act. A fost 2-2 la finalul timpului regulamentar, a rămas 2-2 după reprizele de prelungire. La penalty-uri, România s-a impus cu 12-11, la capătul unor serii interminabile.

• România mai are două medalii de bronz (2015, 2019)

România, de 6 ori campioană europeană la minifotbal, a pornit cu șansa a 5-a la turneul final din Emiratele Arabe Unite. Încurajați de cea mai gălăgioasă galerie, câteva sute de români prezenți la fiecare meci, Balogh, Bourceanu și colegii au început bine și finala.

România e campioană mondială la minifotbal!

>

Kazahii nu s-au apropiat de poartă în primele 20 de minute, o presiune constantă pusă de „tricolori”. A fost suficient un contraatac, combinat cu o doză de ghinion. Ungur și-a deviat mingea în propria poartă, iar Kazahstan conducea la pauză, 1-0.

Încă o eroare în defensivă i-a pus lui Tarzhanov mingea pe tavă, pentru 2-0, în minutul 38. Nimic nu anunța dramatismul din secvențele finale.

Marius Balogh, eroul României în finala Mondialului

Cu două minute rămase din meci, arbitrajul video a intervenit și a dictat un penalty pentru România. Golgeterul Marius Balogh a transformat cu siguranță. Tot el, la ultima fază, a driblat un adversar, a șutat imparabil și a împins finala în prelungiri.

Loviturile de departajare au fost unele antologice și au transformat finala de astăzi în cea mai spectaculoasă din istoria competiției. A fost nevoie de 30 de penalty-uri pentru a decide câștigătoarea. România a fost de două ori în față, a avut șansa transformării loviturii de trofeu, dar a ratat-o.

Cel care a avut nervii tari și a adus trofeul suprem în România a fost Bogdan Covaci! România adaugă în vitrina și un titlu mondial, după cele 6 europene!

VIDEO. Retrăiește suspansul celor 30 de penalty-uri care au adus titlul mondial în România

FINAL » România - Kazahstan 2-2 (penalty-uri, 12-11)

• Gol Kazahstan, 4-5
  • Alexandru Bourceanu ține România în joc, 5-5.
  • Gol Kazahstan, 5-6
  • Andrei Ferik, bară-gol, 6-6
  • Gol Kazahstan, 6-7
  • Andrei Balea înscrie, 7-7
  • Kazahstan, gol și 7-8
  • România egalează prin portarul Ionuț Neacșa, 8-8.
  • Kazahstan ratează. Nițu apără! 11-11
  • Bogdan Covaci marchează și aduce titlul mondial în România!

Urmează loviturile de departajare. În prima serie vor executa câte 3 jucători din fiecare națională. În caz de egalitate, se trece la „moarte subită”, câte un fotbalist din fiecare tabără.

A început repriza secundă a prelungirilor! România pare hotărâtă să încheie aici finala, un presing agresiv încă de la primele secvențe.
min. 55: Repriză încheiată fără momente importante.
A început prima repriză a prelungirilor!

min. 50+2, GOOOOL România, 2-2: Momente senzaționale în Emiratele Arabe Unite. Marius Balogh aduce egalarea în ultimele secvențe, cu un șut în forță. Urmează două reprize de prelungiri, a câte 5 minute.

min. 50: România atacă în continuare cu portarul ieșit. Două minute suplimentare pentru finală.
min. 49, Gol România, 1-2: După analiza VAR, România primește un penalty. Marius Balogh trage imparabil! Final dramatic.
min. 46: România se aruncă în ofensivă. „Tricolorii” atacă și cu portarul.

min. 38, Gol Kazahstan, 0-2: Avel Tarzhanov profită de o gafă în defensiva „tricoloră”, o minge pierdută la jumătatea terenului.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 25, Gol Kazahstan, 0-1: Mircea Ungur deviază nefericit mingea în propria poartă, pe un contraatac advers.

min. 20: România controlează finala. Adversarii nu s-au apropiat de poartă până în acest moment.
min. 18: Andrei Balea, aproape de gol și el. Portarul Kazahstanului respinge cu piciorul.
min. 16: Vlad Mocanu ratează cea mai mare șansă a meciului. Șutul lui, pe jos, trece milimetric pe lângă poartă.
A început finala! Câteva sute de spectatori români asistă la meci.

• Finala se dispută sub forma a două reprize a câte 25 de minute fiecare.