Liga 2

Gloria Buzău câștigă ultimul meci al etapei 12 din Liga 2 și urcă pe loc de play-off

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 06 noiembrie 2023

Etapa 12 din Liga 2 s-a încheiat astăzi cu meciul Unirea Slobozia - Gloria Buzău, scor 0-1 # La finalul rundei, CSC Șelimbăr conduce clasamentul, cu 27 de puncte.

Cele 3 puncte de astăzi au urcat-o pe Gloria Buzău pe loc de play-off, al patrulea. Băieții pregătiți de Andrei Prepeliță au acum 21 de puncte, două peste Dumbrăvița, prima sub linie.

• Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public.

FINAL » Unirea Slobozia - Gloria Buzău 0-1

CSM Alexandria, victorie la Buftea în fața Progresului Spartac

În primul meci al zilei, CSM Alexandria s-a impus în fața Progresului Spartac, scor 3-1. Progresul a deschis scorul în minutul 11, prin francezul Isaac Solet, dar oaspeții au egalat 19 minute mai târziu, prin Andi Neaga.

Progresul Spartac a jucat în inferioritate numerică din minutul 48, când atacantul Andrei Florescu a văzut „roșu” direct.

CSM Alexandria a profitat, a marcat de încă două ori, prin Robert Jerdea (69) și Adrian Gîdea (90+8) și a obținut cele 3 puncte.

Formația din Teleorman ocupă locul 19 în clasament, cu 8 puncte. Progresul Spartac rămâne pe ultimul loc, cu numai un punct în cont.

Final: Progresul Spartac - CSM Alexandria 1-3

Echipele de start:

Progresul Spartac: Aur. Păun – Andr. Florescu, Seb. Radu, Parfeon, Cr. Istrate – Solet, Andr. Grigore – Tong, Petcu, Mat. Andrei – Chirițoiu
Rezerve: Al. Soare – Leo. Alexandrescu, M. Preda, Em. Pacionel, M. Dumitru, Tenică, Strachinescu, Istratie
Antrenor: Andrei Erimia

CSM Alexandria: Balauru – Ed. Sîrbu, Cană, Vl. Georgescu, Al. Nicola – Gîdea, Mih. Stancu, Perju, A. Neaga – Jerdea – C. Neagu
Rezerve: Achiriloaiei – P. Simon, G. Crețu, Băican, Finica, Iakabfi, Împungerouă, Stavrositu, Al. Mogoș
Antrenor: Alin Pînzaru

• Au marcat: Solet (11) / A. Neaga (30), R. Jerdea (69), Gîdea (90+8)
  • Statistici
  • Stadion: Buftea

CSC Șelimbăr, victorie la Miercurea Ciuc cu Csikszereda

Gazdele au deschis scorul în minutul 21, prin Szilard Balogh. Mijlocașul de 17 ani l-a învins pe Alexandru Roșca cu un șut plasat, de la 13 metri, din interiorul careului.

Doar două minute mai târziu, CSC Șelimbăr a reușit egalarea prin Raul Rotund. Mijlocașul sibienilor a profitat de o neînțelegere dintre portarul gazdelor, Szilard Gyenge, și Claudiu Apro, fundașul lui Csikszereda, și a trimis balonul în plasă, din 5 metri.

Elevii lui Claudiu Niculescu au marcat golul victoriei în minutul 59, prin Robert Palmeș. Fundașul dreapta al lui Șelimbăr a finalizat cu capul, în urma unei faze fixe.

CSC Șelimbăr este liderul Ligii 2, cu 27 de puncte. Csikszereda e pe 12, cu 16 puncte adunate.

Final: Csikszereda - CSC Șelimbăr 1-2

Echipe de start:

Csikszereda: Gyenge – Gal-Andrezly, Apro, Kelemen, Bloj – Veres, J. Nagy – Jebari, Bakos, Balogh – Makrai
Rezerve: Karacsony – Babati, Magyari, B. Pinter, B. Szabo, A. Nistor, Jelena, Ronai, Csiszer
Antrenor: Robert Ilyes

CSC Șelimbăr: Roșca - Palmeș, Lumbu, Natea, Mitrea - Moussinga, Panos, Shieb, Năstăsie - Rotund, Hernando
Rezerve: Mitrovic - Alexe, Soare, Răducioiu, Luca, V. Drăghescu, Babovici, Gliga
Antrenor: Claudiu Niculescu

• Au marcat: Balogh (21) / Rotund (23), Palmeș (60)
  • Click AICI pentru statistici
  • Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc)
  • Televizare: Prima Sport 1 și Digi Sport 1

S-au jucat sâmbătă, 4 noiembrie:

Runda 12 din liga secundă a debutat cu 6 dueluri programate la aceeași oră, 11:00. CSA Steaua venea după o victorie cu Ceahlăul, 3-1, și avea ca unic obiectiv victoria și la Dumbrăvița, însă bănățenii au rezistat și au obținut un punct care îi păstrează pe loc de play-off.

Corvinul continuă parcursul senzațional și a zdrobit-o pe Unirea Dej, la conducerea căreia a revenit Dragoș Militaru. Hunedorenii au învins cu 4-0 și sunt liderii ligii secunde, fără a avea însă drept de promovare, fiind club de drept public.

CS Mioveni și-a consolidat poziția de play-off cu o victorie convingătoare, 4-0 cu CS Tunari. Trupa lui Constantin Schumacher este a patra, cu 20 de puncte.

Scorul zilei l-a reușit CSM Reșița. Echipa pregătită de Flavius Stoican a zdrobit-o pe Metaloglobus, 5-0, depășindu-i astfel în clasament pe elevii lui Ianis Zicu.

Flavius Stoican a condus-o pe Reșița către o victorie mare cu Metaloglobus, 5-0

În ultimul duel al zilei, Concordia a învins-o pe FC Argeș, 1-0, grație golului înscris cu capul de stoperul Denis Ispas. Ilfovenii au urcat astfel pe loc de play-off, cu 19 puncte.

Inedit este faptul că momentan, 3 dintre echipele de pe locurile de play-off (Corvinul, Șelimbăr și Dumbrăvița) NU au drept de promovare!

Gabi Tamaș, prezent la meci

În urmă cu 8 zile, Gabi Tamaș și-a anunțat retragerea din fotbal, dar nu a putut sta mult timp departe de Concordia, echipa pentru care a evoluat ultima dată.

Fostul stoper a fost prezent astăzi la meciul dintre Chiajna și FC Argeș și surprins la începutul meciului întreținându-se cu antrenorul Gabriel Manu. Tamaș încă este cu inima aproape de „vulturii verzi” și s-a bucurat la golul de 1-0, înscris de Denis Ispas.