Claudiu Niculescu mai așteaptă o tură! FC Voluntari câștigă la U Cluj și Ilie Poenaru își salvează postul

FC Voluntari a reușit o victorie pe care puțini o așteptau / Sursă foto: Facebook@ Universitatea Cluj

Articol de Sergiu Alexandru  —  Sunday, 05 November 2023

FC Voluntari a reușit o victorie pe care puțini o așteptau. A învins-o pe U Cluj, 2-1, după ce a revenit de la 0-1, iar Ilie Poenaru și-a salvat, pentru moment, postul.

Amenințat cu demisia, Ilie Poenaru a trăit la intensitate maximă meciul. A obținut prima victorie după 10 etape, iar Claudiu Niculescu, cel care era pregătit să-i ia locul, mai așteaptă.

FC Voluntari, victorie mare cu U Cluj

U Cluj a început bine meciul. A marcat în minutul 12, prin Ianis Stoica, găsit excelent de Dan Nistor. Golul, validat inițial, a fost verificat în camera VAR, timp de două minute. După ce s-au analizat reluările, a fost confirmată decizia inițială: gol valabil.

FC Voluntari, nu a căzut după gol. Și a reușit egalarea în minutul 31. Defensiva lui U Cluj a stat rău, iar Rață și Nemec s-au trezit singuri în careu. Primul a preluat excelent și a pasat la 6 metri de poartă, de unde Nemec a șutat imparabil.

În repriza a doua, U Cluj a fost de nerecunoscut. Iar FC Voluntar ia dat lovitura. Dumiter l-a găsit excelent în careu pe Doru Andrei, dar pe acesta l-a trădat preluare. Totuși, cu un ultim  efort, din cădere, a reușit să-i întoarcă mingea lui Dumiter, care marcat de la 11 metri. Ulterior, s-a repetat faza de la primul reușită. Faza a fost analizată câteva minute în camera VAR și s-a păstrat decizia inițială.

Pe final, FC Voluntari a rezistat eroic. Ilfovenii au rămas în 10, după ce Nicolae Carnat a două două galbene în minutele 65 și 67. U Cluj s-a aruncat în careu, dar nu a putut desface defensiva oaspeților.

Mai mult, FC Voluntari putea face 3-1 în minutul 90+7. Cătălin Popa a dictat penalty, după ce a revăzut faza pe monitorul VAR, deși inițial nu fluierase, după o intervenție a lui Plamen Iliev. Dumiter a executat, portarul clujenilor a apărat, iar arbitrul a fluierat imediat finalul meciului.

Cu această victorie, FC Voluntari ajunge la 16 puncte și urca pe 12, peste FCU Craiova. U Cluj, care avea 6 meciuri la rând fără înfrângere, e acum pe 9, cu 19 puncte.

FINAL » U Cluj - FC Voluntari 1-2

Notele din Universitatea Cluj - FC Voluntari

FC Universitatea Cluj: Plamen Iliev 5 - Andrei Peteleu 4(86 Filip Ilie), Andrei Miron 5, Bogdan Mitrea 4, Alexandru Chipciu 4 (cp) - Alexandru Cîmpanu 5, Ovidiu Bic 5 (73 Elvis Manu 4), Kevin Doukoure 5(63 Gabriel Simion 6), Valentin Gheorghe 5 (63 Daniel Popa 5) - Ianis Stoica 6 (73 Robert Silaghi 5), Dan Nistor 6.
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău 5.

FC Voluntari: Jesus Fernandez 7 - Radu Boboc 6, 'Ricardinho' Miranda 7 , Patricio Matricardi 6, Igor Armaş (cp) 6, Nicolae Carnat 5 - Mihai Răduţ 4 (60 Andrei Dumiter 7), Ljuban Crepulja 6, Vadim Raţa 7 (88 Angelo Cocian), Robert Popescu 5 (60 Doru Andrei 6) - Adam Nemec 7 (76 Cristian Paz).
Antrenor: Ilie Poenaru 7 (galben 90+6 / Marin Duna pe foaie).

Cartonaşe galbene: Manu (90), Chipciu (90+1), Iliev (90+7) / Armaş (23), Carnat (65, 67), Dumiter (90+1); Cartonaşe roşii: / Carnat (67).
Arbitri: Cătălin Popa 6 (central) - Radu Adrian Ghinguleac 7 , Romică Bîrdeş 7 (asistenţi) - Szabolcs Kovacs (rezervă).

Stadion: Cluj Arena, (5378 spectatori)