FCSB, făcută KO de Bergodi » Gol după o schemă pusă magistral în aplicare! Dawa și Ngezana n-au înțeles nimic

Articol de Adrian Jitea  —  duminică, 05 noiembrie 2023

Paul Iacob (27 de ani) a marcat un gol frumos în prelungirile primei reprize din FCSB - Rapid, la scorul de 1-0 în favoarea giuleștenilor. Execuția de 2-0 a venit la capătul unei scheme lucrate perfect.

Rapid a deschis scorul prin acțiunea personală a lui Jayson Papeau. Golul de 2-0 a fost adus de o fază fixă pusă excelent în aplicare de giuleșteni.

VIDEO CU FAZA. Paul Iacob, gol după o schemă perfect lucrată de Rapid

>

Borja Valle a executat bine un corner din flancul drept al atacului rapidist. A trimis mingea în zona punctului de la 11 metri. Elevii lui Cristiano Bergodi au dat impresia că atacă la prima bară. Doar Iacob și Săpunaru au stat în altă zonă.

Inițial, Iacob a rămas în marcajul lui Ngezana, iar căpitanul Rapidului era ținut de Dawa. Cei doi giuleșteni au făcut o încrucișare. Săpunaru a contribuit cu un paravan, a atras ambii apărători centrali adverși și l-a lăsat pe Paul singur-singurel la 10 metri de poarta lui Târnovanu.Paul a reluat din voleu, impecabil.

Paul a reluat din voleu, impecabil.

Camerele televiziunilor i-au surprins pe Ngezana și pe Dawa dând nedumeriți din umeri la finalul acțiunii.

VIDEO CU GOLUL. Papeau, cursă de excepție pentru 0-1 în FCSB - Rapid