Europa League

Răzvan Lucescu, încă un meci nebun în Conference League » PAOK e sigură de calificare! Un singur detaliu rămas de stabilit

+10 Foto

Articol de Adrian Jitea  —  joi, 09 noiembrie 2023

PAOK Salonic, formația antrenată de Răzvan Lucescu, a remizat cu Aberdeen, scor 2-2, în runda cu numărul 4 a grupei G din Conference League.

În urmă cu două săptămâni, PAOK reușea o „remontada” de excepție în deplasarea cu Aberdeen, victorie 3-2, cu gol marcat la ultima fază. Nici returul de la Salonic nu a fost mai lin.

Scoțienii au deschis scorul în minutul 14. Duk, atacantul din Capul Verde, a preluat în careul lui PAOK, s-a întors spectaculos și a șutat imparabil.

FOTO. PAOK Salonic - Aberdeen, remiză în Conference League

În minutul 23, Taison a combinat în viteză cu Despodov și a egalat cu un lat de la 10 metri.

Mbwana Samatta a adus formația gazdă în avantaj cu o lovitură de cap. Era minutul 67. La următoarea acțiune de poartă, Aberdeen a stabilit rezultatul final, dintr-o lovitură liberă executată de Jamie McGrath de la aproximativ 25 de metri.

Răzvan Lucescu, lider în grupa de Conference League

Cu punctul de astăzi, PAOK și-a păstrat prima poziție în grupa G de Conference League, neînvinsă, cu 10 puncte.

Formația lui Răzvan Lucescu nu mai poate rata calificarea în faza următoare. Rămâne de stabilit unde va merge.

Câștigătoarea grupei se califică direct în „optimi”. Ocupanta poziției secunde va juca în șaisprezecimile de finală.

Runda viitoare, PAOK va da cel mai greu test al grupei, deplasarea cu Eintracht Frankfurt.

Clasamentul actualizat din grupa G de Conference League:

VIDEO. Răzvan Lucescu: „Campionatul românesc e spectaculos” + Cum vede meciul cu Israel