Stranieri

Nicolae Stanciu, gol decisiv în duelul cu vedetele Mahrez, Kessie și Saint-Maximin » L-a salvat pe Contra în prelungiri

Nicolae Stanciu (30 de ani) a stabilit rezultatul final în duelul Damac - Al Ahli, scor 2-2, din runda cu numărul 13 a primei ligi din Arabia Saudită.

Articol de Adrian Jitea  —  joi, 09 noiembrie 2023

Damac, formația pregătită de Cosmin Contra, a obținut un punct nesperat în disputa cu Al Ahli, una dintre echipele care au investit sute de milioane de euro în vară.

Oaspeții au aliniat o formulă de staruri, începând cu portarul Mendy și continuând cu Ibanez, Kessie, Mahrez, Veiga sau Saint-Maximin. Rezultatul de la pauză era în conformitate cu așteptările bookmakerilor și cu valorile de piață ale celor două loturi, scor 0-2.

Nicolae Stanciu, decisiv în Damac - Al Ahli

Contra a făcut 4 schimbări până în minutul 68. Damac a revenit în joc prin golul marcat de Farouk Chafai, o lovitură de cap din 10 metri.

Rezultatul final a fost stabilit de Nicolae Stanciu, în primul minut al prelungirilor. Căpitanul naționalei României a venit lansat și a tras puternic, cu piciorul drept. O execuție plasată perfect, lângă bară, fără șanse pentru Mendy.

Pentru Nicolae Stanciu este al treilea gol în tricoul lui Damac. Mai punctase o dată în campionat și o dată în Cupa Regelui.

Formația antrenată de Cosmin Contra a ajuns la 3 partide consecutive fără eșec și a urcat pentru moment până pe locul 9 în prima ligă saudită.