U Cluj - Petrolul 0-0, în etapa cu numărul 16 din Superliga. Clasamentul actualizat

Articol de Cătălin Stroia  —  Saturday, 11 November 2023

U Cluj și Petrolul au remizat, scor 0-0, în etapa a 16-a din Superligă.

Clujenii rămân pe locul 9, cu 20 de puncte, în timp ce prahovenii ocupă locul 6, cu 22 de puncte. Ambele formații mai pot fi depășite în clasament până la finalul etapei.

Un moment important al partidei de pe Cluj Arena a fost cel din minutul 61, când Valentin Gheorghe, mijlocașul gazdelor, a văzut roșu direct, după ce l-a lovit cu cotul în cap pe Lucian Dumitriu. Arbitrul Florin Andrei nu a ezitat și l-a eliminat pe fotbalistul Universității.

Deși au rămas în inferioritate numerică, clujenii au fost cei care au luptat mai mult pentru victorie. În minutul 81, Ianis Stoica a avut o ocazie imensă de a păstra toate punctele la Cluj. Lovitura sa de cap, din câțiva metri, a trecut foarte aproape de poarta apărată de Lukas Zima.

Astfel, clujenii au ajuns la 3 meciuri consecutive fără victorie pe teren propriu, în toate competițiile, în timp ce „lupii galbeni” continuă seria de invincibilitate. Pentru prahoveni a fost al 9-lea meci la rând fără înfrângere.

FINAL. U Cluj - Petrolul 0-0

U Cluj - Petrolul, echipe de start

U CLUJ: Iliev - Oancea, Pițian, Mitrea, Vătăjelu - Cîmpanu, Grobry, Nistor, Simion - Popa, Stoica
REZERVE: Gorcea, Miron, Filip, Fossati, Ilie, Manu, Peteleu, Silaghi, Gheorghe
ABSENȚI: Chipciu (suspendat)
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

PETROLUL: Zima - Dumitriu, Pedro, Meijers, Huja - Doua, Jefferson, Diomande, Jair - Musi, Grozav
REZERVE: Eșanu, Garutti, Radu, Seto, Abuashvili, Rădulescu, Vraciu, Răducan, Roman
ABSENȚI: Papp, Țicu (suspendați), Hanca (accidentat)
ANTRENOR: Florin Pârvu

Stadion: Cluj Arena (Cluj Napoca)
Arbitru: Florin Andrei // Asistenți: Alexandru Vodă, Mihăiță Necula
VAR: Marcel Bîrsan // Asistent VAR: Adrian Popescu

VIDEO Zsolt Szilagyi, team managerul lui Sabău, discuții aprinse cu Viorel Flueran după eliminarea lui Vali Gheorghe

>

VIDEO. 5387 de suporteri au asistat la partida U Cluj - Petrolul Ploiești

>

La meci a asistat și fostul internațional român Răzvan Cociș, 40 de ani, format la U Cluj, club pentru care a evoluat între 2000 și 2004:

La Cluj a plouat ușor. La pauză, firma care se ocupă de gazon a trimis câțiva muncitori să mai bată brazdele:

După primele 10 minute, li s-a permis altor 50 de fani de la Petrolul să intre:

5387 de suporteri au asistat la U Cluj - Petrolul. 6 oameni veniți de la Ploiești au intrat pe stadion pentru a susține echipa oaspete: