„Regele” n-a existat după pauză! Hermannstadt dă lovitura în prelungiri cu Farul și continuă drumul spre play-off » Clasamentul ACUM

Articol de Liviu Manolache, Adrian Jitea  —  sâmbătă, 11 noiembrie 2023

Farul și Hermannstadt au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 16 din Superligă.

Farul nu mai câștigase acasă din finalul lunii septembrie, victoria 2-1 cu Sepsi. Seria nefastă a dus-o pe campioană în afara locurilor de play-off, așa că Hagi a apăsat butonul de panică.

Hermannstadt, remiză in-extremis cu Farul

„Marinarii” au controlat prima parte a disputei cu revelația Hermannstadt. Golul a venit în minutul 27, de la Artean, surpriza lui Edi Iordănescu pentru „dubla” cu Israel și Elveția.

Mijlocașul a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Budescu. Constantin a ajuns la 8 partide consecutive în care a contribuit la reușitele Farului, 3 goluri și 5 pase decisive.

Hermannstadt a arătat mai bine după pauză, dar insuficient pentru a penetra apărarea atentă a „Regelui”. O defensivă care a rămas intactă în ciuda intrării brutale a lui Mihai Popescu, din minutul 44.

Ultima jumătate de oră a fost marcată de multe intrări tari, dincolo de linia sportivității. O vină pentru haosul din joc l-a avut și „centralul” Horațiu Feșnic, inconsecvent în decizii.

Când nimeni nu mai spera, Alhassan a egalat printr-o acțiune personală deosebită. A preluat la 20 de metri de poarta adversă, l-a depășit ușor pe Larie și a șutat cu stângul, la colțul scurt.

Notele GSP din Farul - Hermannstadt

• Farul Constanţa: Aioani 5 - Dussaut 6 (73 Sîrbu 5), Larie (cp) 5, M. Popescu 5 (67 Boli 5), Kiki 6 - T. Băluţă 6, Artean 7, Grameni 5 - Mazilu 5 (62 Borgnino 5), L. Munteanu 5 (62 Rivaldinho jr 5), Budescu 7 (73 Sali 5).
    Antrenor: Gheorghe Hagi (eliminat - final) 5.

• FC Hermannstadt: Căbuz 6 - Medina 5 (59 Al. Oroian 6), Găman 6, Fl. Bejan (cp) 6, Butean 5 - Balaure 6, Mino 6 (81 Murgia), Alhassan 7, Al. Jipa 5 (75 Bucuroiu 5) - Neguţ 5 (60 G. Iancu I 5), Paraschiv 5 (75 Fonseca 5).
    Antrenor: Marius Măldărăşanu 7.

• Cartonaşe galbene: M. Popescu (45), Budescu (67), Băluţă (75), Artean (87) / Bejan (77), Alhassan (88).
  • Arbitru: Horaţiu Feşnic 4 / Asistenţi: Valentin Avram 7, Alexandru Cerei 7.

Clasamentul din Superligă, după Farul - Hermannstadt 1-1

Hermannstadt ajunge la 14 meciuri consecutive fără eșec și își păstrează locul de play-off. Farul e prima sub linie în acest moment.

FINAL. Farul - Hermannstadt 1-1

Farul - Hermannstadt, echipele de start:

Farul: Aioani - Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki - T. Băluță, Artean, Grameni - Ad. Mazilu, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi - Boli, Sîrbu, Queiros, N. Popescu, Gustavo Costa, Sali, Borgnino, Rivaldinho
Antrenor: Gică Hagi

Hermannstadt: Căbuz - Etienne, V. Găman, Bejan, Butean - Balaure, Mino Sota, Alhassan, Jipa - Neguț, D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu - I. Stoica, Murgia, Biceanu, P. Petrescu, Oroian, Bucuroiu, G. Iancu, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Complex Sportiv Gheorghe Hagi, Ovidiu