Petrolul, victorie cu nervi în fața Botoșaniului » Țicu, gol și penalty produs la revenire! Clasamentul ACUM

Articol de Adrian Jitea  —  vineri, 24 noiembrie 2023

Petrolul a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-1, în runda cu numărul 17 din Superligă.

Revenirea căpitanului Valentin Țicu și cei 7.800 de spectatori prezenți în tribunele arenei „Ilie Oană” au impulsionat-o pe Petrolul, formație fără gol în precedentele două runde.

Petrolul, victorie muncită cu FC Botoșani

După o prima repriză anostă, chiar Țicu a ieșit în evidență. A marcat în minutul 52, dintr-o lovitură liberă deviată de David. Oaspeții au contestat hențul care a dus la dictarea fazei fixe, dar în zadar.

La următoarea acțiune în careul Botoșaniului, Gicu Grozav a profitat de ieșirea neinspirată a portarului Dican și a făcut 2-0.

Golul marcat de Eduard Florescu, din penalty, cu 10 minute înaintea expirării timpului regulamentar, a adus o doză de dramatism la Ploiești și proteste din partea gazdelor. „Centralul” Viorel Flueran i-a enervat și pe ploieșteni. Au considerat că hențul lui Țicu nu trebuia sancționat.

„Lupii galbeni” au rezistat și își consolidează locul 6, în play-off, cu 25 de puncte. FC Botoșani rămâne pe ultima poziție, singura formație fără victorie în primele 17 runde.

Clasamentul Superligii, după Petrolul - Botoșani 2-1

Notele GSP pentru Petrolul - Botoșani 2-1:

• Petrolul Ploieşti: Zima 6 - Doua 5, Papp 6, Huja 6, Ţicu 6 (cp) - Jefferson 6, Seto 5, Diomande 5 (85 Justiniano) - Al. Musi 6 (85 Mitrov), Grozav 7 (85 Omrani), Jair 6.
    Antrenor: Florin Pîrvu - 7.

• FC Botoşani: Ducan 4 - Benzar 5, Mutombo 5, Dican 6 (cp), Ţigănaşu 5 - G. David 5, Florescu 6 (88 Adams), A. Dragu 5 (71 Pinson 6) - N'Goma 5 (71 Mouaddib 5), Ilicic 4 (58 Drole 5), Petro 4 (71 Casap 5).
    Antrenor: Andrei Patache - 5.

• Arbitru: Viorel Flueran - 5. Asistenţi: Daniel Mitruţi - 6, Adrian Popescu - 7.

FINAL. Petrolul - FC Botoșani 2-1

Petrolul - FC Botoșani, echipele de start

Petrolul: Zima - Doua, Papp, Huja, Țicu - Jefferson, Seto, Diomande - Musi, G. Grozav, Jair
Rezerve: Eșanu - Pedro Justiniano, Garutti, D. Radu, Mitrov, M. Roman II, I. Răducan, Omrani, Abusashvili
Antrenor: Florin Pîrvu

Botoșani: Ducan - R. Benzar, Mutombo, Țigănașu, A. Dragu - Dican - G. David, Ed. Florescu - C. Petro, M. Ilicic, N'goma
Rezerve: G. Ureche - Șeroni, F. Adams, Mouaddib, Olinga, Cărăușu, Pinson, Casap, Drole
Antrenor: Andrei Patache

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova), A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Popescu Adrian (Craiova), Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Slabu Stelian (Braşov)