Mulțumit de joc, Mandorlini acuză alte probleme: „Ghinion! Azi am riscat”

+6 Foto
CFR Cluj și UTA au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 17 din Superligă. Andrea Mandorlini (63 de ani), antrenorul „feroviarilor”, dă vina pe ghinion pentru rezultat.

Articol de Adrian Jitea   —  sâmbătă, 25 noiembrie 2023

Andrea Mandorlini a avut un discurs pozitiv, în ciuda unui nou pas greșit făcut de CFR Cluj în Superligă. Antrenorul italian dă vina pe programul încărcat și pe problemele de lot.

Andrea Mandorlini, după CFR Cluj - UTA 0-0

„Așa este fotbalul, din păcate. Am avut astăzi multe ocazii, dar ne-a lipsit șansa. Echipa a făcut ce a trebuit, ne-am creat șanse. Asta e. Trebuie să ne pregătim pentru jocul următor.

Sincer, nu contează clasamentul acum. Trebuie să ne păstrăm încrederea, să rămânem pe același drum. Repet, am avut ghinion, ocazii ne-am creat destule.

Sunt mulțumit de reveniri. Mario Camora a fost pe bancă pentru a da curaj echipei. Am avut noroc, a intrat și el 10 minute, deși simțea ceva la picior.

Știam că Bîrligea va juca 20-30 de minute. Cu Mario am riscat puțin, putea chiar să marcheze, a dat și câteva centrări periculoase. Am avut ghinion. Mario e un jucător foarte important! Se simte când lipsește”, a spus Andrea Mandorlini la „Sport Center”, de la Orange Sport.

Avem multe probleme de lot, avem și multe meciuri într-un interval scurt. Nu cred că Ajeti și Konoplyanka vor fi recuperați pentru meciul următor