Cosmin Matei reclamă arbitrajul după înfrângerea din Bănie: „E penalty clar! Eu nu am ochi la spate”

Cosmin Matei (32 de ani), mijlocașul celor de la Sepsi, a analizat înfrângerea suferită de covăsneni în fața lui FCU Craiova, scor 1-2, în etapa cu numărul 17 din Superliga.

Articol de Vlad Roșu  —  luni, 27 noiembrie 2023

Cosmin Matei, analiză după FCU Craiova - Sepsi

„Repriza a doua a fost una modestă din partea noastră și s-a ajuns unde s-a ajuns. E dezamăgitor unde ne aflăm acum. Nu știu ce nu a funcționat azi. Până la urmă, și un egal era pozitiv.

Trebuie să analizeze prestația noastră cine e în măsură și noi trebuie să încercăm să reparăm situația și să ne îmbunătățim evoluția. Toată lumea e dezamăgită în vestiar, toți sunt cu capul în pământ.

Trebuie să o scoatem la capăt. Am avut două săptămâni, ne-am pregătit, Mister (n.r. - Liviu Ciobotariu) chiar ne-a lăudat după antrenamente. Dar degeaba, dacă nu ne iese nimic pe teren”, a declarat Cosmin Matei la microfonul Digi Sport.

Cosmin Matei, după FCU Craiova - Sepsi: „Eu nu am ochi la spate!”

Fotbalistul oaspeților reclamă că Sepsi nu a primit un penalty clar cu puțin timp înainte de pauză. Cosmin Matei a fost atins ușor în careu de Leo Lacroix, dar „centralul” Rareș Vidican a hotărât să nu dicteze lovitură de pedeapsă, asta după ce a primit indicații și din camera VAR.

„Am simțit că m-a călcat cineva pe tendon. Domnul arbitru a spus că am căutat contactul, dar eu nu am ochi la spate. A fost un atac imprudent și neglijent al adversarului cred eu. E penalty clar”, a mai afirmat Cosmin Matei.