Notele după Universitatea Craiova - CFR Cluj » Ce vedetă a fost „pierdută în peisaj” și cine a fost MVP

Note GSP

Articol de Eduard Apostol  —  sâmbătă, 02 decembrie 2023

Universitatea Craiova - CFR Cluj, scor final 1-0, iar Ivaylo Petev e pe "lei" mari. Ardelenii au avut marile ocazii, craiovenii victoria! Andrea Mandorlini este sub presiune maximă, oportunitățile uriașe ale lui Tachtsidis nu l-au salvat și pe el. Alb-albaștrii visează din nou la titlu, chiar dacă victoria a fost favorizată de șansă.

Au fost câte doi jucători de la fiecare echipă cu nota 7, cea mai mare a meciului. Este vorba de Mitriță și Koljic de la Craiova, de Avounou și Tachtsidis, de la CFR Cluj.

Notele celor de la Craiova, după victoria cu CFR Cluj

• L. Popescu (nota 5) * A scos ce-a avut de scos, iar șansa l-a îmbrățișat cu drag.
  • Vlădoiu (nota 6) * I-a curentat pe adversari, a mai și faultat, dar a impus respect pe partea lui.
  • Screciu (nota 6) * Aprig și serios în dueluri, chiar dacă uneori la limita regulamentului. Putea fi eliminat la faza cu Tachtsidis!
  • R. Silva (nota 6) * A respirat greu, însă și el, și defensiva oltenilor au scăpat fără gol încasat.
  • Bancu (nota 6) * Prima repriză mai bună, în a doua a trebuit și el să facă față asaltului CFR-ului.
  • A. Crețu (nota 6) * În nota lui, constant, încercând să contribuie și la jocul ofensiv, și să-și facă treaba pe faza defensivă.
  • Kurtic (nota 5) * Încă nu joacă pe măsura CV-ului, e și el pe-acolo în echipa oltenilor.
  • Danciu (nota 5) * Sub prestațiile din ultima vreme, l-au ținut puțin bateriile.
  • A. Ivan (nota 4) * Pierdut în peisaj. Fără gol de 12 etape!
  • Mitriță (nota 7) * Reîncărcat după hattrick-ul de la Galați, cel mai bun de la olteni, cel mai cel, deși i-ar trebui și o doză suplimentară de altruism la unele faze. E foarte bun, dar prea vrea să le facă pe toate. Sau poate vede ce pot ceilalți?! -
  • Markovic (nota 4) * Combativ. Atât.
  • Antrenor Ivaylo Petev (nota 7) * A pătimit, dar scorul final a fost 1-0, datorat și lui, prin schimbările de efect produse.
  • Au mai jucat:
  • Koljic (nota 7) * A intrat în minutul 55 în locul lui Markovic. Din nou letal cu CFR Cluj
  • Roguljic (nota 6) * A intrat în minutul 55 în locul lui Ivan, mai activ decât Andrei. I-a așezat mingea la gol lui Koljic.
  • Baiaram (nota 5) * A intrat în minutul 68 în locul lui Danciu. Timid.
  • Mateiu (nota 6) * A intrat în minutul 69 în locul lui Kurtic cu un plus de combativitate
  • Căpățînă * A intrat în minutul 81 în locul lui Vlădoiu.

Notele celor de la CFR Cluj

• R. Sava (nota 5) * N-a jucat rău, dar n-a simțit nimic la gol.
  • Mogoș (nota 6) * Și-a făcut treaba.
  • Kresic (nota 3) * Respingere nefericită la faza golului, are eșecul pe conștiință.
  • M. Ilie (nota 6) * Bun în apărare, ar fi putut marca un gol de efect în startul reprizei secunde.
  • Camora (nota 5) * Totul s-a năruit, și pentru el, la faza golului victoriei Craiovei, de pe partea lui.
  • Avounou (nota 7) * Imprevizibil, agresiv, în vervă, bun tare!
  • Muhar (nota 5) * N-a reușit să-și ajute echipa prea mult.
  • Tachtsidis (nota 7) * Fotbalist cu legitimație, a avut o prestație de aplaudat, chiar dacă ghinionul i-a refuzat fie și un supergol.
  • C. Deac (nota 6) * Unul dintre remarcați, mai ales în prima repriză, când a hărțuit apărarea oltenilor și a creat acțiuni periculoase pentru adversar.
  • Juricic (nota 4) * Veriga slabă din ofensivă, pentru că meseria lui rămâne golul, nu să intre doar în combinații.
  • Krasniqi (nota 5) * A încercat să facă prea multe și s-a complicat.
  • Antrenor Andrea Mandorlini (nota 6) * Degeaba CFR Cluj a avut ocaziile mai multe și mai mari, s-ar putea să plătească cu propriul post după eșecul din Bănie.
  • Bîrligea (nota 4) * A intrat în minutul 66 în locul lui Juricic. Atât.
  • Fică (nota 5) * A intrat în minutul 66 în locul lui Krasniqi, a fost și el pe-acolo, prin teren.
  • Otele * A intrat în minutul 76 în locul lui Deac, a creat pericol în stânga, însă nu a fost decisiv.
  • Cvek * A intrat în minutul 83 în locul lui Avounou.