Cupa Romaniei

Corvinul Hunedoara și Hermannstadt, echipele calificate în „sferturile” Cupei României din grupa A + Sibienii s-au calificat dramatic, după un gol marcat în minutul 90+6!

Articol de Bogdan Cioara (Arad)  —  Thursday, 07 December 2023

Corvinul Hunedoara și Hermannstadt sunt echipele din grupa A calificate în „sferturile” Cupei României.

• Corvinul și Hermannstadt sunt echipele calificate în „sferturile” Cupei României din grupa A
  • Universitatea Craiova, FC Voluntari (ambele din grupa D), U Cluj și CFR Cluj (din grupa B) sunt celelalte echipe calificate în „sferturile” Cupei României

Hermannstadt a învins, dramatic, Chindia, scor 1-0. Golul victoriei a fost înscris de Cristi Bărbuț în minutul 90+6. Sibienii au profitat de remiza Petrolului cu Sepsi, scor 2-2, și au trecut peste „lupii galbeni” în clasamentul grupei A, calificându-se de pe poziția secundă.

Corvinul Hunedoara a făcut spectacol cu Progresul Pecica, învingând ultima clasată cu 6-0. Rezultatul este, totodată, cea mai clară victorie înregistrată până acum în acest sezon de Cupa României.

Hunedorenii s-au calificat, surprinzător, în „sferturi” de pe prima poziție, cu maximum de puncte, dintr-o grupă din care au făcut parte 3 echipe din Superliga.

În „sferturi”, Corvinul va întâlni CFR Cluj, în timp ce Hermannstadt va da de Universitatea Cluj.