Cupa Romaniei

Încă o eliminare pe ușa din dos pentru FCSB! Bilanț neverosimil în ultimele 6 sezoane din Cupa României

FSCB a fost învinsă de FCU Craiova, scor 0-2, și a fost eliminată încă din faza grupelor în Cupa României Betano.

Articol de Liviu Manolache  —  joi, 07 decembrie 2023

FCSB era la mâna ei înaintea meciurilor decisive din grupa C de Cupa României. Avea două variante, victoria sau remiza.

FCSB, eliminată din Cupa României Betano

Gigi Becali nu a fost impresionat de miza mult mai mare pe care competiția o are în acest sezon, câștigătoarea calificându-se în preliminariile Europa League, și a trimis o echipă de start experimentală.

Rezultatul a fost firesc, FCU Craiova a controlat autoritar prima repriză și a punctat de două ori, prin Bauza și prin Van Durmen. A fost suficient pentru victorie și pentru a câștiga grupa C.

Pentru FCSB a devenit o obișnuință să părăsească devreme Cupa României. În ultimele 6 sezoane a ajuns o singură dată în faza sferturilor de finală, în 2020, când a cucerit și trofeul:

• 2023/'24, eliminată în faza grupelor;
  • 2022/'23, eliminată în faza grupelor;
  • 2021/'22, eliminată în „optimi” fără să joace (covid);
  • 2020/'21, eliminată în „optimi” (0-1 Dinamo);
  • 2019/'20, a câştigat trofeul;
  • 2018/'19, eliminată în „optimi” (1-2 Dunărea Călăraşi).

Clasamentul final în grupa C din Cupa României Betano:

VIDEO. Pentru FCSB urmează bătălia din Superligă. Tot ce trebuie să știi despre meciul cu CFR Cluj