Handbal

Surpriză de proporții la CM de handbal » Vicecampioana din 2019 riscă să rateze sferturile de finală: învinsă azi de doar 3 adversare

Ambros Martin, selecționerul Spaniei / FOTO: Imago

Articol de Adrian Jitea  —  vineri, 08 decembrie 2023

Cehia a învins Spania, scor 30-22, în grupa principală 4 de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Vicecampioana din 2019 riscă să rateze calificarea în sferturile de finală.

Cehia se poate dovedi surpriza ediției din acest an a Campionatului Mondial. Este o națională fără mari pretenții, dar care știe să își pună în valoare calitățile.

Acest lucru a fost demonstrat perfect astăzi, în duelul cu Spania, vicecampioana din 2019 și semifinalista ediției trecute.

Cehia, victorie-surpriză la Campionatul Mondial de handbal feminin

Trei cehoaice au dus greul în disputa cu naționala pregătită de Ambros Marin. Marketa Jerabkova a marcat 9 goluri, Charlotte Cholevova a punctat de 8 ori, iar Veronika Mala a contribuit cu 7 reușite.

Victoria Cehiei complică teribil calculele în grupa principală 4. În acest moment sunt trei echipe cu câte 6 puncte, dar că Olanda are un meci mai puțin disputat, o formalitate contra Ucrainei.

În ultima rundă, batavele înfruntă Spania, iar Cehia are meci cu Brazilia. S-ar putea ajunge inclusiv la o egalitate în 3, unde Olanda e avantajată. În grupa preliminară a trecut cu 33-20 de Cehia.

Clasamentul actualizat în grupa principală 4 de la Campionatul Mondial de handbal feminin:

6. Argentina090-135

VIDEO. Rezumatul meciului România - Germania, cel care a curmat visul „tricolorelor” la Campionatul Mondial de handbal feminin