Stranieri

Ianis Hagi n-a trecut proba de foc! Alaves a pierdut acasă cu Las Palmas, internaționalul român a prins o oră pe teren

Ianis Hagi, în tricoul lui Alaves/ foto: Imago Images

Articol de Adrian Duţă  —  sâmbătă, 09 decembrie 2023

Alaves a pierdut acasă împotriva lui Las Palmas, 0-1, în etapa #16 din La Liga. Ianis Hagi (25 de ani) a fost titular la echipa gazdă, înlocuit însă în minutul 63

Ianis Hagi a intrat în primul „11” în locul lui Guevara, suspendat. Nu mai fusese titular la Alaves de pe 6 noiembrie, de la 1-0 cu Almeria. „Probă de foc pentru fiul lui Gică”, a scris Marca înainte de meci.

Ianis s-a remarcat în minutul 2, când a executat bine un corner, dar Rebacch a tras pe lângă.

În minutul 30, internaționalul romnân s-a accidentat la mână și avut nevoie de îngrijiri medicale.

La doar un minut distanță, Kirian, căpitanul lui Las Palmas, a marcat pentru oaspeți.

Ianis a fost din nou în prim-plan în minutul 42, la o ocazie clară a lui Samu, care a rămas singur cu portarul după pasa în profunzime a lui Hagi. Atacantul lui Alaves nu a reușit să înscrie însă. El a avut și două goluri anulate.

Românul a fost înlocuit cu Benavidez, în minutul 63.

Scorul final a fost 1-0 pentru Las Palmas, în ciuda presiunii puse de Alaves, care se află pe locul 13 în La Liga, cu 16 puncte.

Alaves - Las Palmas 0-1

Alaves - Las Palmas, echipe de start:

Alaves: Sivera - Gerosabel, Abqar, Marin, M. Lopez - Hagi, Blanco, Guridi - Rebbach, Omorodion - Rioja
Antrenor: Luis Garcia

Las Palmas: Valles - Araujo, Coco, Marmol, S. Cardona - Munir, J. Munoz, Loiodice, Rodriguez, Moleiro - M. Cardona
Antrenor: Garcia Pimienta

Stadion: Estadio Mendizorroza
Arbitru: Jose Munuera