Handbal

România, eliminată MATEMATIC de la Campionatul Mondial de handbal feminin! Ce s-a întâmplat în meciul ultimei speranțe

Danemarca nu trebuie să obțină mai mult de un punct în următoarele două partide. Primul meci este astăzi, liveTEXT de la ora 21:30, contra Poloniei.

Articol de Adrian Jitea  —  Saturday, 09 December 2023

a ajuns la 4 puncte în grupa principală 3, dar insuficient pentru a merge mai departe. Danemarca s-a distrat cu Polonia, scor 32-22, și i se alătură Germaniei în „sferturile” Campionatului Mondial de handbal feminin.

Scenariul miraculos prin care România spera să se califice în sferturile de finală nu s-a împlinit. Țara-gazdă Danemarca n-a mai repetat jocul slab din fața Japoniei și a spulberat-o pe Polonia.

România, eliminată de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Nordicele nu și-au încheiat misiunea în Grupa Principală 3. Luni, de la ora 21:30, trebuie să învingă reprezentativa Germaniei pentru a-și asigura prima poziție. Nemțoaicele au victorii pe linie la actualul turneu.

Tot luni, România se va duela cu Polonia. Cu un egal sau o remiză, „tricolorele” vor încheia grupa pe locul 3. Asta înseamnă că în ierarhia finală a turneului se vor clasa între locurile 9-12.

Clasamentul actualizat în grupa principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal: